All for Joomla All for Webmasters
Salı, 13 Haziran 2017 18:04

6656 Sayılı Yasa ile düzenlenen Astsubay İntibakları konusunda bir hatırlatma

Öğeyi Oyla
(3 oy)
 
Bilindiği gibi 09/01/2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6656 sayılı yasa ile 2003 öncesi ve sonrası MYO mezunu astsubaylar arasındaki haksız ve hukukusuz 1. derecelik fark gidirilmiş ve 3 ay içerisinde gerekli işlemlerin yapılması yasanın amir hükmüyle idareye (SGK ve Kuvvet Komutanlıklarına vb.) emredilmiştir.

Ancak bu arada yasa çıktığı tarihte 25 hizmet yılını doldurup istifa etmiş ve emeklilik için yaşını bekleyen birçok astsubayın ilgi yasa gereği almaları gereken intibakları yapılmamıştır. Bu arkadaşlara SGK veya başkaca kaynaklarca emekli olurken SGK zaten resen yapar sizin bir şey yapmanıza gerek yok gibi telkinlerde bulunulmuştur. Bu duruma inanıp güvenen ve en son emekli tarihine kadar bu konuda girişimde bulunmayan bir çok arkadışımızın intibakı yapılmamakta ve istifa ettiği tarihteki derece ve kademesi üzerinden emekli işlemleri yapılmaktadır. Bu da malum olduğu üzere özellİkle 1. ve 2. derecedeki astsubay maaş farkaları yüzünden çok büyük haksızlıklara sebebiyet vermektedir. Emekli kramiyesİnde 20.000 TL civarı bir toplu para ile emekli maaşanda aylık 600 TL. civarı bir haksızlığa sebebiyet vermektedir. Toplam da personelin 300.000,00 TL gibi bir kaybı olmaktadır.

Biz bu durumda olan arkadaşlara biran önce (maaşlı emekli tarihleri gelmeden) SGK'ya resmen başvurmalarını ve 6656 Sayılı yasaya göre intibaklarının yapılmasını talep etmelerini tavsiye ediyoruz. Tabiiki SGK bu talebi ya ret edecek yada topu kuvvetine atarak muhatabınız biz değil orası gibi bir bahaneye sığıncaktır. Nitekim bize gelen müracaatlardan biz bunu net olarak görebiliyoruz. Ama hiç kabul edip de personelin hakkı olan intibakını yaptığını görmedik.

NETİCE OLARAK; emeklilik için gerekli yaşını doldurmayı bekleyen arkadaşların bir an önce bu intibak sorunlarını çözmeleri menfaatleri icabı olup, SGK emekli olurken kesinlikle intibaklarını yapmamaktadır. Bunu ötesi şehir efsanesi aslı astarı olmayan beyanlardır. Biz bu bilgiyi meslektaşlarımızla paylaşmayı kendimize bir borç biliyoruz. Saygılarımızla....

Meslektaşlarımızın faydasına olan bir paylaşım olduğu için sitemiz, ARSLAN HUKUK BÜROSU Av. Mehmet Ali Arslan'ın facebook sayfasından alarak yayınlamıştır.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4434 defa Son Düzenlenme Salı, 13 Haziran 2017 18:48

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile