All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 04 Haziran 2017 15:01

Askeri Mahkemelerin Dosyalarına Hangi Mahkemeler Bakacak

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi kaldırılan Askeri Mahkemelerin dosyalarına hangi mahkemeler tarafından bakılacağını belirledi.

16.04.2017 günü yapılan Halkoylaması ile kabul edilen Anayasa Değişikliği ile Askeri Mahkemeler kapatılmıştı.

3 Haziran 2017 Tarihli ve 30085 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan 831 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu kararı ile de faaliyetine son verilen Askeri Mahkemelerin dosyalarına hangi mahkemelerin bakacağı belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, TBMM tarafından kabul edilen 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 16 Nisan’daki halk oylaması sonucu yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Karara göre, HSK 1. Dairesince, ilgili kanunun 17. maddesinin (E) fıkrası hükmü gereğince faaliyetlerine son verilip kaldırılan Askeri Mahkemelerin dosyalarına hangi mahkemeler tarafından bakılacağının belirlenmesi konusu görüşüldü.

Ağır Ceza Mahkemelerinin görev alanına giren suçlar yönünden, bir Ağır Ceza Mahkemesi olan yerlerde bu mahkeme, birden fazla Ağır Ceza Mahkemesi olan yerlerde ise 1 numaralı Ağır Ceza Mahkemesinin ilgili davalara bakmasına karar verildi.

Asliye Mahkemelerinin görev alanına giren suçlarda ise iki ya da daha az Asliye Ceza Mahkemesi olan yerlerde 1 numaralı Asliye Ceza Mahkemesi, ikiden fazla Asliye Ceza Mahkemesi olan yerlerde ise 3 numaralı Asliye Ceza Mahkemesinin ilgili davalara bakması kararlaştırıldı.

askeri mah

İlgili Karara Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6371 defa Son Düzenlenme Pazar, 04 Haziran 2017 15:18

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile