All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 02 Haziran 2017 16:22

Artık tereddüt etmeksizin, yaş küçüklüğü davanızı açabilirsiniz

Öğeyi Oyla
(7 oy)
 
YAŞ KÜÇÜKLÜĞÜ SEBEBİYLE SAYILMAYAN SINIF OKULU 18 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLİK SÜRELERİ İLE İLGİLİ OLARAK YEREL MAHKEMENİN KARARINA DANIŞTAY'DAN (Kaza-i Rüştsüz) İLK ONAMA KARARI :

Bugün paylaştığımız karar, Danıştay’ın bir ONAMA kararıdır.

Bunu niçin paylaşıyoruz?

Daha öncesi sınıf okulu davaları ile ilgili olan kararları paylaştığımızda; “bu kararı Danıştay onadı mı?", "SGK, Danıştay onaması olmadan kararı uygulamıyormuş” gibi çok sorular ve tereddütlerle karşılaşıyorduk. İşte aşağıdaki açıklama ve ekindeki Danıştay kararıyla, tüm bu sorularınıza cevap vermiş tereddütlerinizi gidermiş olmayı ümit ediyoruz. Bizim takip edebildiğimiz kadarıyla bu karar Kaza-i rüşt olmadan kazanılmış davaların ilk onama kararıdır.

BU DAVANIN ÖZETİ ŞUDUR:
 
Emekli Astsubay olan davacı, 11 aylık öğrencilik süresinin, fiili hizmetine eklenmesi için 31/08/2015 tarihinde SGK’ya başvurmuştur. Başvurunun SGK tarafından ret edilmesi üzerine; Ankara 18. İdare Mahkemesinde haksız işlemin İPTAL’i için dava açmış ve davayı da 25/05/2016 tarihinde 2016/1542 sayılı kararla kazanarak SGK’ya uygulatmıştır. (Bu karar da hukuk köşemizde mevcuttur.)  Neticede bu 11 ay öğrencilik süresi fiili hizmetine eklenmiş ve bu hizmet artışı neticesinde 35,00 TL. maaş artışlarını, geçmişe de dönük olarak almıştır. Bütün bu işlemler yapılmasına rağmen SGK adetten olduğu üzere bu İPTAL kararının bozulması için DANIŞTAY 11. Dairesine temyiz için başvurmuştur. 
 
İşte bugün kaza-i rüştü dahi olmadan lehte neticelenen ve Danıştay’da temyiz incelemesi yapılan bu davanın DANIŞTAY ONAMA kararını siz sevgili takipçilerimizle paylaşıyoruz. Bundan sonra bu karar bu davada istisnai başvurular hariç, son noktadır.

Danıştay 11. Dairesinin 03/04/2017 tarihli ve 2017/ 3251 karar sayılı bu ONAMA kararı bu dalda uğraşanlara ve davasını açmak isteyen astsubay arkadaşlara hayırlı olsun. 

emekliasubaylar.org

danistay karar

 

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8489 defa Son Düzenlenme Cuma, 02 Haziran 2017 18:44

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile