< < Astsubay İntibak Yasasında, SGK'nın haksız uygulamaları
All for Joomla All for Webmasters
Salı, 07 Şubat 2017 20:53

Astsubay İntibak Yasasında, SGK'nın haksız uygulamaları

Öğeyi Oyla
(2 oy)

09/01/2016 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN 6656 SAYILI KANUN İLE 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNA GEÇİCİ 38’İNCİ MADDE EKLENMESİ VE ASSUBAYLARIN İNTİBAKLARININ YAPILMASINDA; SGK’ NIN YAPTIĞI HAKSIZ UYGULAMALAR :

Bu yasa söz konusu 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu ile kurulan Astsubay MYO’larından önce Astsubay Sınıf Okulu mezunu olarak mesleğe başlamış, halen devam eden ve emekli olmuş personelin başlangıç derecelerini 10/1 den 9/1 adil bir şekilde yükseltilmesini hedefleyen bir yasadır.

ÖZET OLARAK HALEN ÇALIŞAN VE EMEKLİ OLAN ASTSUBAYLARDAN;

Kanun öncesi lise mezunu olanlara 1. Derece veya 3 kademe verilmesi,

İki yıllık üniversite bitirip intibakını yaptıranlara 2 kademe verilmesi,

Dört yıllık üniversite bitirenlere 2 kademe verilmesi,

Üç yıllık yüksekokul bitirenlere 1 kademe verilmesi,

109 madde hükümlerine göre subay olanlara 2 kademe verilmesi planlanmış ve yasalaşmıştır.

ANCAK SGK bu yasayı uygularken;

a. Yasanın çıktığı tarihte muvazzaf olarak çalışmayan veya fiilen emekli maaşı almayan ancak 25 yıl hizmet şartını tamamlayıp da emeklilik yaşı bekleyen müstafi astsubaylar için “siz fiilen emekli değildiniz” gerekçesi ile uygulamamakta,

b. Bir şekilde yasadan önce (09/01/2016 tarihinden önce ) emekli olmuş olsa bile; emekli olmadan 5434 sayılı yasa dışında gelir getirici bir işte sigortalı veya bağkurlu olarak çalışıp da birleştirilmiş hizmetler üzerinden 5434 sayalı yasaya göre emekli olanlara da “siz 5434 sayılı yasaya göre değil birleştirilmiş hizmetler üzerinden 2829 sayılı yasaya göre emekli oldunuz” gerekçesi ile uygulamamakta,

c. Daha önce bir şekilde lise mezunu olarak sınıftan subaylık sınavı kazanarak subay olan astsubay kaynaklı subayların (109. Maddeye göre) ise subay olmakla elde ettikleri avantajlı derecelerini bu yasayla tırpanlamakta aynı emsali astsubaylar seviyesine düşürmektedir.

4. Yapılan bu haksız uygulamalardan haberi olmayan ve özellikle zorlu görev şartları veya sık çıkan tayinlerin aile hayatı üzerindeki etkilerini bertaraf etmek için 2/3 den ayrılan ve emekli olmak için 2. şart olan yaşı ikmal şartını tamamlayıp SGK’ nın kapısına varan birçok müstafi astsubay ise derecesinin düzeltilerek emekli edilmeyi beklerken aynı bıraktığı dereceden emekli edilince büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır.

Her şeyden ötesi emekli ikramiyesinde 25-30.000 TL. eksik ödemeler ile daha da önemlisi 2800 TL emekli maaşı yerine 2200 TL gibi bir emekli maaşına hakkı olduğu bildirilerek büyük maddi kayıplar yaşamasına sebebiyet verilmektedir. Bu kayıpların aylık ortalama 600 TL. olacağı varsayımı ile 40 yıl üzerinden hesaplanması neticesinde toplam kaybının ise toplamda 320.000 TL. eski parayla 320 milyarı lirayı bulduğu yani SGK’ nın emekli astsubaydan hatalı uygulama neticesi çok güzel bir daireyi çaldığını görmekteyiz.

5. Bu soruna çözüm ne diye sorar gibi olduğunuzu düşünüyorum. Tabii ki yapılacak şey hukuk, adalet için mahkemeye başvurmaktan başka bir çare gözükmüyor şu anda. Bu konuda birebir bir yargı kararı henüz idari yargıdan çıkmamış olsa bile, bizim bildiğimiz ve izlediğimiz kadarıyla kararları olumlu verilmiş ancak imza aşamasında veya yazım aşamasında olan birçok yargı kararı olduğunu biliyoruz.

Nitekim bundan öncede SGK, kamuoyunda bekçi yasası olarak bilinen ve TSK mensuplarına 100 TL ek tazminat getiren yasanın uygulanmasında da aynı katı tutumunu sergilemiş, ancak bu hatalı uygulama mahkemelerden dönmüştü. AYİM’ inde bu tür durumdaki personelin emekli astsubay statüsünde olduğunu gösterir kararları mevcuttur. SGK bu uygulamalarıyla ancak hakkın kazanımını geciktirmektedir. Biz özetin özeti “hak verilmez alınır” sloganıyla bu hakkın alınacağı kanaatindeyiz

Kahraman ve cefakâr astsubay camiasını sorunun bu yönüyle aydınlatmayı kendimize bir vazife bildiğimizden sayın meslektaşlarımıza bu açıklamayı yapmayı zorunlu görüyoruz. Tüm meslektaşlara özelliklede kalbi bu ülke ve vatan için atan kahraman arkadaşlarımıza selam olsun. 

Hoş ve esen kalın.

Yazı; Av.M.Ali Arslan'nın facebook sayfasından alınmıştır.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 10633 defa Son Düzenlenme Salı, 07 Şubat 2017 21:17

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar