All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 21 Eylül 2016 22:32

Zorunlu atamaya tabi personel ....... ve eşlerinin tayin durumu ile ilgili emsal karar

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Bilindiği gibi zorunlu atamaya tabi personel (sb. asb. Uzman çvş. polis, hakim ve savcı vb.) eşlerinden memur olarak çalışanlar normal şartlarda eşine tabi olarak tayin olmakta, yani eşi nereye tayin olursa norm kadro kıstaslarına tabi olmadan aynı yere tayin olmaktadır. Yine zorunlu atamalı bu personelin emekli olması durumunda da emeklilik için yerleştiği yere bir yıl içerisinde başvurmak koşuluyla eşleride tayin edilmektedir. Miri mevzuat bu yöndedir.

Ancak son zamanlarda bu personelden 4759 S.K. la getirelen emeklilikte kademeli yaş şartını beklemeden 25 yılını doldurarak maaşsız istifaen emekli olan personel eşlerinin tayin için yaptıkları başvurular ilgili bakanlıklarca ; " EŞİNİZ EMEKLİ DEĞİLDİR. İSTİFA ETMİŞTİR:" gerekçeleri ile yapılmamaktadır. Bu durumada en çok 4 şark vazifesi yapan jandarma personeli eşleri başta olmak üzere, diğer asker ve polis eşleri maruz kalmaktadır.

İşte aşağıda sunduğumuz Kayseri 1. İdare Mahkemesinin örnek kararı (Danıştay'ında bu konudaki içtihadını kendine rehber edinerek)davacının atama talebinin KABUL edilmesi gerektiğinden işlemin İPTALİNE bir diğer deyişle atama yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu karar davacıya vb. durumdaki tüm personel eşlerine hayırlı olsun.

karar1

 

 

karar2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4717 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 21 Eylül 2016 22:55

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile