All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 20 Haziran 2015 21:52

Anayasa Mahkemesinden Önemli Bir Emsal Karar

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Anayasa Mahkemesi, hiyerarşik üstü tarafından oda hapsi cezasına çarptırılarak, cezası infaz edilen Yüzbaşı F.H.H’nin, Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Dörtyol Jandarma Komando Tabur Komutanlığında “Yüzbaşı” rütbesiyle  görev yapan F.H.H, hafta sonu bölüğünü denetledikten sonra öğle saatlerinde birliğinden ayrıldı.

Kendisine cumartesi günü mesai yapılacağı emredilmiş olmasına rağmen birliğini izinsiz terk ettiği gerekçesiyle Yüzbaşı F.H.H. hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

Mesai konusunda eline yazılı emir gelmediğini belirten F.H.H’nin savunması yeterli bulunmadı ve Komando Tabur Komutanlığındaki yetkili amiri tarafından “disiplin tecavüzü” suçu nedeniyle 5 gün oda hapsiyle cezalandırılmasına karar verildi.

Yüzbaşı F.H.H’nin cezaya yaptığı itiraz, hiyerarşik üstü tarafından reddedildi ve oda hapsi cezası infaz edildi.

Bunun üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Yüzbaşı F.H.H’nin, Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verildi.adem fevzi

Emekli Asubaylar, Avukat Adem Demir ve Avukat Fevzi Aksoy'a ait A&f Hukuk ve Danışmanlık Bürosu'ndan Avukat Fevzi Aksoy'un konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle;

Bir jandarma yüzbaşı müvekkilimize verilen “oda hapsi” cezasının “özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine yaptığımız bireysel başvuru sonuçlanmış ve ihlal kararı ile birlikte 2.000 TL manevi tazminata hükmedilmiştir.

Emsal AİHM kararlarının yanında, miktar bakımından adil tazmini ve adalete güven duygusunu pekiştirmeye elverişli olmasa da, keza 2 yıldan uzun sürede sonuçlanmış olması sebebiyle makul sürede yargılama ilkesine uygun düşmese de, oda hapsi cezalarının son uygulamalarından biri olup Anayasa Mahkemesine taşınan ilk bireysel başvuru (18.02.2013 başvuru tarihli) Kararlarından olması sebebiyle önemlidir. 

Karar sonuç itibariyle; açıklanan gerekçelerle; 

Başvurucunun; 

1. Özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine ilişkin şikâyetinin kabul edilebilir olduğuna, 

2. “Yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkûmiyet” kararının yokluğu nedeniyle anayasa'nm 19. Maddesinin ikinci fıkrasının ihlal edildiğine, 

3.  Başvurucuya net 2.000,00TL manevi tazminat ödenmesine ....oy birliğiyle karar verildi....." şeklindedir.

 Tüm vatandaşlarımıza adaletli günler dileriz...

İlgili Mahkeme Kararını incelemek için TIKLAYINIZ

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9113 defa Son Düzenlenme Pazar, 21 Haziran 2015 02:07

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile