All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 03 Ağustos 2016 22:38

Kendine ait bir iş yeri işleten emekli meslektaşlarımız, SGK'dan 100.00 TL'lerinizi talep ettiniz mi?

Öğeyi Oyla
(3 oy)

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununun Ek- 81 inci maddesi gereğince diğer bazı meslek gruplarından emekli olanlarla birlikte 2014 yılından beri emekli assubaylara da verilen ve maaşlarına her ay yansıtılan, aylık Ek 100.00 TL ödenmesi hakkından; “sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dâhil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlar” yararlanamamaktaydı.

Halen bu durumda olanların, “6663 Sayılı Kanun ile değiştirilen 5510 Sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereği sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödenmesi uygulamasının 1 Mart 2016 tarihinden itibaren son bulması ve “aktif sigortalı” sayılmamaları nedeniyle 5434 sayılı kanun Ek Madde 81’de belirtilen“Bu Kanun hükümlerine göre emekli aylığı bağlanmasından sonra sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dâhil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara bu ödeme yapılmaz” ibaresi hükümsüz kalmıştır 

Kısaca belirtmek gerekirse; kendisine ait bir iş yeri olup da söz konusu EK 100.00 TL ödemesinden yararlanmayanlar da, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren birikmiş hakları da dahil olmak üzere, aylıklarına 100.00 TL yansıtılarak bu haktan faydalanacaklardır.

Bu konuyu açıklığa kavuşturan ve "SGDP ödemesi kaldırıldığı için, kendisinin ve kendi pozisyonlunda olanların da 100.00 TL hakkından istifade etmesi gerektiğiyle" ilgili olarak kapsamlı bir dilekçe ile SGK’ya baş vuran Muğla TEMAD Başkanımız Halil Ergenli, uzun uğraşılar sonucunda bu hakkın temin edilmesini sağlamış ve bu haktan ilk istifade eden kişi olmuştu.

Bu örneğe istinaden, diğer TEMAD şubelerimiz de, kendine ait iş yeri olan üyelerine konu ile ilgili olarak bilgilendirme yapmış ve SGK'ya dilekçe vermelerini temin etmişlerdi.

İşte o dilekçelere SGK’dan cevaplar gelmeye başlamış ve ikinci örnek olarak da TEMAD Konya üyemiz R.Ç Mart 2016’dan bu güne kadar birikmiş haklarıyla birlikte aylık olarak da bu haktan istifade etmeye başlamıştır.

İlgili tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun.

Bu arada, bu konunun sanki, "SGK tarafından maaşlara otomatikman yansıltılacağı" gibi yalan yanlış bilgi veren bazı meslektaşlarımıza rastlanmaktadır. "Eğer maaşlara yansıtılmaz ise SGK'nın ALO 170 numaralı telefonuna müracaat edilmelidir" gibi, hak sahiplerini yanlış yönlendiren bilgilere itibar edilmemesi ve mutlaka kişisel olarak SGK'ya aşağıdaki linkte hazırlamış olduğumuz dilekçe örneğinin gönderilmesi gerekmektedir.

Bir başkasına ait iş yerinde çalışan ve adına SGDP yatırılmaya devam eden emekli meslektaşlarımıza da sanki bu 100.00 TL. lerin onlara da veriliyor olduğu gibi yanlış bilgiler yayılmaktadır. Bu maksatlı, eğer maksatlı değilse bilgisizlikten kaynaklı olduğu değerlendirlen bu asılsız bilgilere inanılmaması gerektiği önemle duyurulur.

Hem emek vermeyecekler, hem de oradan buradan kopyaladıkları bilgilerle hak sahibi meslektaşlarımızı yanlış yönlendirecekler.... Vicdanen nasıl rahat uyuyorlar anlaşılması kabil değil.

Neyse, onlar da vazifelerini(!) yapıyorlar...

Konu ile ilgli olarak daha geniş bilgi ve dilekçe örnekleri emekliasubaylar sitemizin şu link adresinde mevcuttur.

http://www.emekliasubaylar.org/hukuk-kosesi/item/1425-calisan-emekliye-100-tl-ek-odeme-icin-sgk-dan-olumlu-cevap-geldi

100tl

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9336 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 06 Ağustos 2016 23:31

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile