All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 01 Temmuz 2016 10:42

Sınıf Okulu konusu ile ilgili Emsal Kararlar yağmur gibi geliyor. Dava açmada 60 günlük süre sınırlaması yok

Öğeyi Oyla
(2 oy)

TANKÇI EMEKLİ ASTSUBAY MEHMET ABİMİZ İÇİN ALINMIŞ KENDİNE ÖZGÜ EMSAL BİR SINIF OKULU KARARI

Bu emsal kararda daha önceki kararlarımızda olmayan iki yeni hususa dikkatinizi çekmek istiyorum.

1. Bunlardan birincisi; bu karar daha önceki bir tarihte sınıfı okulunun hizmetten sayılması için idareye başvuran, ancak başvurusu 27/06/2014 tarihinde ret edilince, dava açmak için 60 günlük süreyi de geçiren ve başvurduğu hukuk bürolarından kendisine “davanın zaman aşımına uğradığı ve bu yönüyle ret edileceği” cevabı verilen abimizin büromuza müracaatı üzerine davamız 01/03/2016 tarihinde açılmıştır. Bu yönüyle zaman aşımı def edilmiştir ve lehe iptal kararı alınmıştır. Bu karar şunu göstermektedir ki, bizimde savunduğumuz gibi devam edegelen özlük hakları konusunda her zaman yeni bir başvuru ve dava açma şansı devam etmektedir.

2. Bu kararın ikinci özelliği ise; SGK’nın bizim yapmış olduğumuz 22/12/2015 tarihli başvurumuza verdiği cevaba iliştirerek davanın reddini sağlamak üzere gönderdiği 27/06/2014 tarihli cevabının aleyhine delil olarak kullanılması ve zaman aşımına uğrayan bu başvuru tarihinden itibaren tüm haklarımızın yasal faizi ile birlikte ödenmesine üstelik bir İPTAL davasında karar verilmesidir. Böylelikle idarenin vatandaşa gol atayım derken kendi kalesine gol attığını, birde üzerine iki yıllık yasal faizi ödemek durumunda kaldığını net olarak görüyoruz.

Bu cümleden olmak üzere Ankara 2. İdare Mahkemesinin 4 ay gibi kısa bir sürede vermiş olduğu bu emsal kararın ilgili bölümlerini aşağıya aynen alıyoruz. Karar bize Gaziantep’ten ulaşarak davasını açtıran başta Mehmet abimiz olmak üzere benzer durumdaki tüm dost ve meslektaşlara hayırlı olsun.

Arslan Hukuk Bürosu Av. Mehmet Ali ARSLAN

karar1karar2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6398 defa Son Düzenlenme Cuma, 01 Temmuz 2016 11:06

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile