< < Çalışan Emekliye 100 TL Ek Ödeme İçin SGK'dan Olumlu Cevap Geldi
All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 16 Haziran 2016 18:13

Çalışan Emekliye 100 TL Ek Ödeme İçin SGK'dan Olumlu Cevap Geldi

Öğeyi Oyla
(15 oy)

5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 81- (Ek: 21/3/2006-5473/9 md.) de belirtilen "Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar, 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun geçici 32 nci maddesi uyarınca araştırmacı unvanlı kadrolara atananlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya …)(2) veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 YTL tutarında ayrıca ödeme yapılır.” Hükmü gereği yapılan ek ödemelerden “sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dâhil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlar” yararlanamamaktaydı.

Halen bu durumda olanların “6663 Sayılı Kanun ile değiştirilen 5510 Sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereği sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödenmesi uygulamasının kaldırılması ve “aktif sigortalı” sayılmamaları nedeniyle 5434 sayılı kanun Ek Madde 81’de belirtilen“Bu Kanun hükümlerine göre emekli aylığı bağlanmasından sonra sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dâhil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara bu ödeme yapılmaz.” İbaresi hükümsüz kalmıştır düşüncesinden hareketle Sosyal Güvenlik Kurumuna Mart ayı içinde dilekçe ile başvuru gerçekleştirdik. Başvurumuzda bu değişiklikler nedeniyle 5434 Sayılı Kanuna 6519 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik gereğince, aylığımıza ilave olarak ayrıca ödeme yapılmasını talep ettik.

Sosyal Güvenlik Kurumu uzun süre dilekçemize yanıt vermekten imtina etti. ALO 170 hattından da dilekçemizin akibeti ile ilgili takibimizi sürdürdük. SGK önce ödeme yapmama yönünde işlem tesis etti ancak daha sonra bu işlemi iptal ederek ödemenin yapılmasına hükmetmiş.

100tl islem

Nihayet bugün SGK’dan sonuçla ilgili bir bilgilendirme mektubu aldım. SGK’nın bildirdiğine 1 Mart 2016’dan geçerli olmak üzere 4 aylık 100 TL ek ödeme toplam 400 TL olarak T.C. Zıraat Bankasına adıma gönderilmiş. Ödeme dökümünde 26,33 TL bir kesintiden söz ediliyor. Bunun ne olduğunu anlamadım. Ayrıca maaşımı başka bankadan aldığım halde SGK’nın niçin Zıraat Bankasına gönderdiğine de anlam veremedim.

sgk odeme

Her şeye rağmen bu yanlıştan dönülerek ek ödemenin yapılması işleminin emeklilikte kendi hesabına çalışmak zorunda kalan tüm Meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. Dilekçemi hazırladığım dönemde ve sonrasında desteklerini esirgemeyen Konya TEMAD Hukuk Komisyonu üyesi Av. Mehmet Ali TAYANÇ’a teşekkürü bir borç bilirim.

SGK anlaşılan bu işlemi resen kendisi yapmayıp başvuru ile ödeme yapacak. Başvuru yapacak meslektaşlarımıza yardımcı olabilmek maksadıyla göndermiş olduğum dilekçenin örneğini aşağıda paylaşıyorum. Bizim olumlu cevap almış olmamız herkes olumlu cevap alır anlamına gelmez. Bu nedenle dilekçe verildikten sonra takipçisi olunmalı ve ola ki olumsuz bir cevap alınırsa mahkemeye gidilmelidir.

Esenlik dileklerimle

Halil Ergenli

(E) Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

ÖNEMLİ NOT : Yukarıdaki sonuç kendi adına çalışan/işyeri olan ve bu nedenle maaşından SGDP kesilenlerle ilgilidir. Başka şahıs veya Kurumda çalışıp İşveren tarafından SGDP ödenenleri kapsamamktadır. Bu durumda olanların yani 4/A statüsünde olanların durumu detaylı incelenerek çalışılmalıdır.

indir  indir word 

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 65557 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 29 Haziran 2016 17:07

Yorumlar   

0 #4 Esencimen 24-06-2017 11:55
İyi gunler ;

Bu durum icin 2017nin 4. Ayinda iadeli taahhutlu dilekce gonderdim. Takibi nereden yapabilirim. Edevlette ve sgk evrak sorgulamada hicbirsey yok
0 #3 SADIK CAN 22-08-2016 21:54
sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalıştığım için yararlanamamaktaydım.

Dilekçedeki bu ibareyi SGK direk 4-1-a çalışıyormuş gibi algılayıp olumsuz yanıt verıyor.
0 #2 osman 01-07-2016 18:32
Evet arkadaşlar bana bugün SGK dan olumsuz yazısı geldi ben askeri hastanede özel güvenlik şefiyim 4/1-b kapsamında olanlara ödeniyormuş, bizler 4/1-a kapsamında imişiz dolayısıyla bu değişiklik bizi kapsamıyormuş muş, yazıklar olsun bizleri nelerle uğraştırıyorlar , 100 TL verecekler medine dilencisine çevirdiler, lanet olsun diyorum başka bir şey demiyorum. Birileri bu konu ile ilgilenirse seviniriz belki biraz...
-2 #1 SADIK CAN 19-06-2016 17:54
DİLEKCE POSTA YOLUYLAMI YOKSA.TURKIYE GOV.TR DENMI GONDERILECEK.TESEKKURLER

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar