All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 05 Mart 2016 19:42

25 yılını doldurup, maaşsız emekli olan zorunlu atamaya tabi personel eş atamaları

Öğeyi Oyla
(5 oy)

EMSAL KARAR PAYLAŞIMI 5

( 4759 S.K. gereği 25 yılını doldurup maaşsız emekli olan zorunlu atamaya tabi personel eş atamaları):

1. Bilindiği gibi; Sb. Asb. Uzman J., hakim, polis vb. zorunlu atamaya tabi personelin emekli olması durumunda, yerleştikleri ikamet yerlerine Sağlık Bakanlığı (S.B.) bünyesinde çalışan eşlerinin de ataması yapılmaktadır. Bu S.B. atama yönetmeliğinin bir gereğidir.

2. Ancak 2002 ylılında yürürlüğe giren ve emeklilikte yaş şartını da 25 yıl hizmete ikinci bir unsur olarak getiren 4759 S.yasadan sonra zorunlu atamaya tabi bu personelden bir çoğu (özellikle asker ve polis) 25 yılını tamamlayarak istifa etmekte, ancak maaşsız olarak emeklilğini beklemektedir.

3. Uygulamada S.B. bu tür yaşı bekleyen zorunlu atamaya tabi personelden bünyesinde çalışan eşlerinin atamasını emekli olduktan sonraki eşlerinin ikametlerine yapmamaktadır. Bu hukuksuz işleme gerekçe ise; emekli maaşı almadığı ve istifa ettiği tezine dayanmaktadır. 

4. Ancak Afyonkarahisar İdare Mahkemesi, Danıştay 5. Dairenin de temyiz incelemesinden geçen emsal kararıyla bu uygulama HUKUKSUZ olduğundan İPTAL etmiş ve hemşire eşin, maaşsız emekli olan assubay eşini son kez yerleştiği Antalya iline atamasının yapılması gerektiğine karar vermiştir. Söz konusu kararı ve danıştay onama kararını sayfa takipçilerimizin istifadesine sunuyoruz. 

Tüm dost ve arkadaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

emsal1emsal2emsal3

emekliasubaylar.org

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12719 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 05 Mart 2016 22:48

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile