All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 09 Ekim 2015 15:21

ABD, Gaziantep'teki patriotları geri çekti

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Almanya ve Hollanda’dan sonra şimdi de ABD, daha önce açıkladıkları programa uygun olarak Gaziantep'te konuşlu olan Patirot Hava Savunma Sistemi'ni sökerek taşımaya başladı. Füze rampaları ve askeri araçlar, ABD'ye gönderilmek üzere Hatay'ın İskenderun Limanı'na getirildi.
 
Suriye'den gelebilecek füze saldırısı tehdidine karşı Türkiye'nin NATO'ya başvurusuyla 2013'ün ocak ayında ABD tarafından Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda konuşlandırılan ve ekim ayında da görev süresi dolan Patirot Hava ve Füze Savunma Birlikleri geri çekiliyor. Geçen 16 Ağustos'ta Türkiye ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada, tehdit algılamasının değişmesi (Suriyenin elinde kalan füzelerin Türkiye'yi vuramayacağı) nedeniyle geri çekileceği açıklanan Patirot Hava Savunma Sistemi'nin sökülmesi işlemleri başladı.
 
Sökülen füze rampaları, askeri araçlarla birlikte ABD'ye gönderilmek üzere karayoluyla Hatay'ın İskenderun İlçesi'ne getirildi.
 
Polisin eskortluğunda kente getirilen patriotlar İskenderun liman Sahası'na alındı. Patriotların gemiyle ABD'ye gönderileceği belirtilirken, çekilmenin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.
 
Diğer Partiot sistemleri ise Kahramanmaraş ve Adana'da konuşlandırılmıştı. Bu sistemler görevlerini sürdürüyor.
 
ALMANYA VE HOLLANDA DA ÇEKMİŞTİ
 
NATO misyonu çerçevesinde Ocak 2013'te Almanya, ABD ve Hollanda'ya ait Patriot füzeleri Türkiye'ye konuşlandırılmıştı. Almanya ve Hollanda ağustos ayında alınan kararla patriotlar çekmişti.
 

Kaynak : Radikal

Sn. Mustafa C. SADAKOĞLU'nun "CIA Belgelerinde Türkiye Füze Krizi; “Jüpiter füzelerinden Patriotlara” başlıklı makalesini okumanızı öneririz.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3172 defa Son Düzenlenme Cuma, 09 Ekim 2015 17:44

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile