All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 28 Eylül 2015 17:11

“Teröristlere dokunmayın” talimatının belgesi

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Asker, PKK’lı hainlerin yerini belirleyip operasyon izni istedi. Vali; “Operasyon iptal, mevziden çıkmayın’ dedi. Jandarma da bu tutanağı tuttu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Valilere çözüm süreci boyunca operasyon yapılmaması için talimat verdik” şeklindeki beyanına ilişkin olarak Sözcü gazetesinde önemli bir belge yayınladı. Yayınlanan haberde yer alan “tutanak” askerlerin, açılım sürecinde bölücü terör örgütü mensuplarına operasyon için talep yapılmasına rağmen izin verilmediğini ortaya koydu.
 
Van İl Jandarma Komutanlığı’nca 16 Mayıs 2013 günü saat 19.00’da düzenlenen 4 maddelik tutanakta asker; “PKK mensupları; Oğuldamı, Kırkgeçit ve Bilgi Jandarma Karakolları ile yakın emniyet unsurlarına silahlı saldırı gerçekleştirecek” diyerek o dönem Van şu an ise Bursa Valisi olan Münir Karaloğlu’ndan operasyon için yazılı izin istedi.
 
Vali Karaloğlu ise, yeri tespit edilen örgütün saha sorumlularına düzenlenecek operasyona “onay” vermedi. Vali Karaloğlu, İl Jandarma Komutanı’na, “Karakollarda görevli personel mevzi dışına çıkmasın” diye talimat verdi.
 
İŞTE O TUTANAK
 tutanak
 
 
 
ANKARA’YA RAPOR EDİLDİ
 
Van’daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, 2. Ordu ile Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilen tutanakta şu ifadeler yer aldı:
 
* Gürpınar ilçesi Kırkgeçit ve Oğuldamı Jandarma Karakol Komutanlıkları (J.K.K) sorumluluk alanında aşağıya çıkarılan kestirmeler alınmıştır.
 
*Sözde Çatak grubu sorumlusu Digor, İrfan Tori ile sözde Botan Saha Van Eyaleti Çatak Gücü Simko İsmail, Osman Hoşengi’nin 15 Mayıs 2013 günü saat 09.46’da Gürpınar İlçesi’nin güneyinde, Van bölgesinde 38SLG 4826228…koordinatlarında…
 
* Sözde Botan Saha Van Eyaleti sorumlusu Depin, Körüklü Grubu Fırat Kutay’ın 15 Mayıs 2013 günü saat 09.53’te Gürpınar İlçesi’nin güneyinde, Van bölgesinde 38SLG 5227796… koordinatlarında…
 
* Sözde Botan Saha Van Eyaleti sorumlusu Diyadin, Gürpınar Grubu 15 Mayıs 2013 günü saat 09.57’de Gürpınar İlçesi’nin güneyinde Van bölgesinde 38SLH 4837613…koordinatlarında kestirmesi alınmıştır.
 
SALDIRI YAPACAKLAR
 
*Söz konusu kestirmesi alınan BTÖ mensuplarının Gürpınar İlçe J.K.lığına bağlı Oğuldamı ve Kırkgeçit J.Krk.K.lıkları ile Çatak İlçe J.K.lıgına bağlı Bilgi J.K.K ve yakın emniyet unsurlarına taciz/saldırı türü eylemler gerçekleştirebilecekleri değerlendirildiğinden, “ONAY” alınması için valilik makamına gidilmiş. İl valimiz tarafından;
 
OPERASYON PLANI İPTAL
 
* 17 Mayıs 2013 tarihinde başlayarak emirle bitecek olan Gürpınar-Kırkgeçit J.K.K sorumluluk bölgesinde 2106 Rk. Tepe (58-10) ve Köz Mevkii (61-14) bölgesinde 2 Jöh Timi, 1 J.Komd. Timi, 1 Pöh Timi, 4 TTZA’nın katılarak uygulayacağı operasyonun iptal edilmesi,
 
* Karakollara ve yakın emniyet unsurlarına yapılacak taciz/saldırı türü eylemleri önlemek maksadıyla 1 Jöh Timi, 2 TTZA Kırkgeçit J.K.K, 1 Jöh Timi Oğuldamı J.K.K.’lığına takviye edilmek üzere Gürpınar İlçe J.K.lığı Harekat Kontrolüne verilmesi,
 
* Karakollarda görevli personelin mevzi dışına çıkmaması
 
* Herhangi bir saldırı olduğunda misliyle karşılık verilmesi talimatı verilmiştir.
 
* Alınan talimatlar doğrultusunda 1 Jöh Timi, 2 TTZA ile Kırkgeçit J.K.K, 1 Jöh Timi ile Oğuldamı J.K.K’lığı takviye edilmek üzere Gürpınar İlçe J.K.lığı Harekat Kontrolüne verilmesi hususunda 16 Mayıs 2014 tarihli “Karakol Takviyesi” valilik oluru alınmıştır.
Tutanağı dönemin Van Jandarma Komutanı Albay Nurettin Alkan ile yardımcıları imzaladı
 
Bölücü terör örgütü PKK ile 7 yıl önce Norveç’in Oslo kentinde başlatılan, 7 Haziran seçiminden sonra sona erdirilen “Açılım Süreci” döneminde, teröristlerin nasıl görmezden gelindiğine ilişkin bu çarpıcı tutanak Van’da imza altına alındı. Tutanağı dönemin Van İl Jandarma Komutanı Albay Nurettin Alkan ve yardımcısı ile harekat ve istihbarat şube müdürleri imzaladı. Tutanakta operasyon talebine, halen Bursa’da görev yapan dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu’nun izin vermediği vurgulandı. Açılım döneminde bölgede görev yapan komutanların elinde, bunun gibi yüzlerce tutanak olduğu da öne sürüldü.
 
Kaynak :
http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/teroristlere-dokunmayin-aciliminin-belgesi-cikti-944795/

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6520 defa

You have no rights to post comments