All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 06 Eylül 2015 12:23

25 şehidimiz törenle anıldı

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Afyon cephanelik patlamasındaki 25 şehidimiz 3 ncü yılında unutulmadı.
Afyonkarahisar'da 3 yıl önce mühimmat deposunda yaşanan patlamada şehit düşen 25 asker törenle anıldı. Törene katılan aileler olayın aydınlatılmasını ve patlamanın olduğu yere anıt yapılmasını istedi.
 
Afyonkarahisar'daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda, 5 Eylül 2012'de mühimmat deposunda yaşanan patlamada şehit düşen 25 asker için anma programı düzenlendi. Kışlaya minibüslerle gelen şehit yakınları, patlamanın olduğu bölgelerde inceleme yaptı.
resim 1
Olay yerine çiçek bırakan aileler dua etti. Vali vekili Kamil Kıcıroglu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gökhan İsmet Gülmez, Belediye Başkanı AKP'li Burhanettin Çoban, AKP, CHP ve MHP milletvekilleri de kışla önünde kurulan çadırda şehit yakınlarıyla görüştü.
 
AİLELER BİRBİRİNİ TESELLİ ETTİ
 
Kışlanın bulunduğu Ataköy Mahallesi'nde Deper Sultan Camii yanında Afyonkarahisar Belediyesi tarafından çadır oluşturuldu. Patlama alanında dua okuyan aileler daha sonra bu çadıra gelerek okutulan mevlidi dinledi. Türkiye'nin değişik illerinden gelen aileler, birbirini teselli etti. Aksaray'dan gelen şehit asker Kadir Aydın'ın ailesi getirdikleri yöresel yiyecekleri ailelere ve törene gelenlere dağıttı.
 
'BENİM KUZUM NEDEN YOK'
 
Mevlit başlamadan önce Şehit Onbaşı Burak Ümit Gedik'in annesi Arife Gedik, "Bizim kuzularımız neden yok, herkesin kuzuları yanında da bizim kuzularımız neden yok" diye feryat etti. Acılı anneyi diğer şehit anneleri teselli ederek sakinleştirdi. Mevlidin ardından öğle namazı kılındı. Namazın ardından konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, 3 yıl değil 30 yıl geçse de acının azalmayacağını söyledi.
 resim 2
'KATİLLERİNİ ER VEYA GEÇ BULACAĞIZ'
 
Şehit Onbaşı Onur Fikret Dülger'in babası Zekai Dülger de olaya ilişkin görülen davanın sonuna gelindiğini belirtirken, şöyle dedi:
 
"Ancak baktığımız zaman sanık albay emekli oldu. Mahkeme başkanı başka bir yere tayin oldu. Yeni gelen mahkeme başkanı veya alttan gelen yüzbaşı bu kararı verecekse devletin ve yürütmenin aczini bilginize sunmak istiyorum. Burada yürütmede bulunan vekillerimden Ak Partili vekillerden katilleri istiyorum. Muhalefette olan milletvekillerinden de destek istiyoruz. Bunu özellikle belirtmek istiyorum bu çocukların katillerinin er veya geç bir gün bulacağız. Ordunun kalbi olan bir cephanelikte böyle basit bir patlama olamaz. Cumhurbaşkanının 'Merak sahibi bir erin kurcalaması ile olmuştur' demesi, ormanların bakanının (Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu kastederek) 'kazadır' demesi veya ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'yüzde 99.5 sabotajdır' deyip de 36 aydır ortada görünmemesini asla kabullenmiyorum. Bu olay sabotaj değilse emekli olan albayın dışındaki diğer iki sanık halen devlette çalışıyor, orduda çalışıyor, maaş alıyor, tatilini yapıyor, biz de burada çocuklarımızın vefatını konuşuyoruz. Biz yürütmenin, hükümetin bu olaya gereken önemi vermesini bekliyoruz. Bir de Milli Savunma Bakanlığı'nın karar vereceği söylenen anıt yapılması var. Biz çocuklarımız için burada anıt yapılmasını istiyoruz ve bunun için Ak Partili vekillerden özveri, muhalefetteki milletvekillerinden de destek istiyoruz."
 
'BİZE ÇİVİLİ TABUT VERİLDİ'
 
Şehit Onbaşı Tolga Taşdan'ın babası Ali Taşdan ise oğlunun 3 yıl önce telefonla bu saatte görüştüklerini hatırlattı. Patlamaya ilişkin meclis araştırma komisyonunun kurulmasına izin verilmediğini aktaran Taşdan, "Bunun nedenini ise açıklamak istemediler. Milletvekillerimizden bunun açıklanmasını istiyorum. Bizler bu isteklerimizi her zaman devam ettireceğiz. Çünkü buradan bize çivili tabut verildi. Bir şehit babası olarak, o tabutun içerisinde ne olduğunu çok iyi biliyoruz" dedi.
 sehitler
'ÇOCUKLARIMIZIN ETİ VE KEMİKLERİ BURADA'
 
O tabutta, oğlunun DNA'sı olarak sadece 3 parçasının olduğunu vurgulayan Taşdan, "Hiçbir evladımızın eti ve kemiği yok. Bizim çocuklarımızın eti ve kemikleri burada. Başka bir şey yapılmasını istemiyorum. Sadece burasının anıt yapılarak, park oluşturulmasını istiyorum. Küçücük çocuklarımızın, bu anıt ve parka gelerek, şehit olan çocuklarımızın et ve kemikleri üzerinde oynamasını istiyoruz. Bunu ömrümüzün sonuna kadar unutmayacağız. Bu anıt yapılana kadar da mücadelemi devam ettireceğim" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından anma programı sona erdi.
 
(Mustafa BAYER / AFYONKARAHİSAR, (DHA))

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3984 defa

You have no rights to post comments