All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 30 Ağustos 2015 01:16

Teyzem bilmem mi? Zengin olan asker olur mu?

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Kadın Asubaydan Şehidin Annesine acı teselli: “Zengin asker de olmaz, şehit de olmaz!”
 
Hakkari 'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi'nde çıkan çatışma sonrası şehit düşen 23 yaşındaki jandarma uzman onbaşı Mustafa Kemal Özata'nın cenaze töreninde, şehidin annesi Cennet Özata, oğlunu zor şartlarda büyüttüğünü anlatırken yanındaki görevli kadın asubay, "Teyzem bilmem mi? Zengin olan asker olur mu? Olmaz. Zengin olan asker de olmaz, şehit de olmaz" dedi.
 
İzlemek için TIKLAYINIZ…

play 1

Bu acı teselli sözleri bize Gazeteci Balçiçek İlter’in 14 Aralık 2013 tarihinde yayınladığı Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile yaptığı söyleşide, Komutanımızın sözlerini akla getirdi;
 
“Ben de isterdim tabii İsviçre Genelkurmay 2. Başkanı olayım elimde kahvem, pipom rahat edeyim. Geçenlerde Norveç Genelkurmay Başkanı geldi sorunlardan bahsetti, gel yer değiştirelim diye takıldım, 'yok hiç almayayım' dedi. Bizim kolay işimiz yok, kolay bölgede değiliz. Üstelik size bir şey söyleyeyim mi? Biz gariban çocuklarız, aramızda sosyete falan yoktur, Anadolu'nun bağrından gelen çocuklarız hepimiz. 'İnsanlar asker olmak istemiyor' lafını kabul edemem çünkü nasıl bir vatanperverlikle askere geldiklerini görüyorum ben. Ha sonrasına gelince... Zengin olsaydık meslek olarak askerliği seçmeyebilirdik. Ben bile asker olmayabilirdim o zaman. Ama buradayız ve elimizdeki imkânlarla en iyisini yapmak zorundayız. Sizinle bütün samimiyetim ve içtenliğimle konuşuyorum. Durum budur!..''
 
(http://www.turkiyegazetesi.com.tr/balcicek-ilter/577259.aspx)
 
AĞIR YARALI ÖZATA GATA'YA SEVK EDİLMİŞTİ
 
Dağlıca 'da teröristlerle 15 gün önce çıkan bir çatışmada 3 askermiz şehit olmuş, 2'si ağır 6 askerimiz de yaralanmıştı. Ağır yaralanan askerlerden jandarma uzman onbaşı Mustafa Kemal Özata, Van 'da ilk tedavisinin ardından Ankara 'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi 'ne sevk edilmişti. Ancak 14 gün süren yaşam mücadelesini dün yitirerek şehit olmuştu. Şehit Özata'nın cenazesi dün akşam saatlerinde Türk Yıldızları'na ait uçakla Konya 'ya getirildi. Beyhekim Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılan şehidin naaşı bugün, morgdan alınıp baba evine getirildi.
 
ŞEHİT ABLASI, KARDEŞİNİN KEPİNİ ELİNDEN BIRAKMADI
 
Üçü kız 7 kardeş olan şehit Özata'nın cenazesini evin önünde TIR şoförü babası Mehmet Özata, annesi Cennet Özata, kardeşleri ve yakınları karşıladı. Kardeşlerinden bazıları ise Türk bayrağına sarılı tabutun cenaze aracından çıkartılıp, eve getirildiği sırada asker selamı verdi. Şehidin kız kardeşleri gözyaşlarını tutamadı.
 
Şehidin ablası Canan Özata da kardeşine ait kepi elinden hiç bırakmadı. Kepi okşayıp öpen Canan Özata, "Canım kardeşim sana kim kıydı?" dedi.
 sehit uzman onbasi ozata yi konya da 3 bin kisi 7641411 4271 m
ŞEHİT KARDEŞLERİ: AĞLAMAYIN AYAKTA DİK DURUN
 
Şehidin kardeşleri ise zaman zaman birlerine "Ağlamayın, ayakta dik durun" diye uyarıda bulundu. Bir kardeşi ise ağlamayın "O cennete gitti" diye diğer kardeşlerini teselli etmeye çalıştı. Şehit cenazesi baba evine alınıp, helallik alındıktan sonra dualar eşliğinde tekrar cenaze aracına kondu.
 
GAZOZ ŞİŞELERİNİ SATIP, HARÇLIK YAPMIŞ
 
Güçlükle yürüyen şehit annesi Cennet Özata, kızları ve beraberindeki görevli kadın astsubayla birlikte dini ve askeri törenin yapılacağı Musalla Mezarlığı'nın içinde 'Namazgah' olarak adlandırılan alana geldi.
 
Anne Özata, tören alınana gelirken, yanındaki görevli kadın astsubaya, oğlu Mustafa Kemal Özata'yı zor şartlar altında büyüttüğünü anlattı. Oğlunun liseden mezun olduktan sonra pazarlarda çalıştığını belirten Cennet Özata, oğlunun küçük kardeşlerine ise, "Şimdi sizin durumunuzda ne var. Ben gazoz şişelerini satıp harçlık yaptım" diye öğütler verdiğini söyledi.
 
KADIN ASUBAY: ZENGİN OLAN ASKER DE OLMAZ, ŞEHİT DE
 
Eşinin şoför olduğunu ifade eden şehit annesi Cennet Özata, "Babası şofördü. Nüfusumuz çoktu. Çocuklarım küçüklü, büyüklülerdi. Kendi kendilerini idare ederlerdi" dedi. Bu sırada şehit annesi Cennet Özata'nın elinden tutan görevli kadın asubay, "Teyzem bilmem mi? Zengin olan asker olur mu? Olmaz. Zengin olan; asker de olmaz, şehit de olmaz. Ne güzel evlatlar yetiştirmişsin" diyerek onu teselli etmeye çalıştı.
 
"15 GÜNDÜR BİR ŞEY YAPAMADIM"
 
Sözlerine devam eden anne Özata, 7 çocuğunun olduğunu, birbirlerine saygılı olduklarını, en büyük ağabeylerinin sözlerinden çıkmadığını belirtti. Oğlunun şehit olması karşısında söyleyecek söz bulamadığını belirten Cennet Özata, "Kuzum Mustafam. Ne diyeyim ben, diyecek sözüm yok. 15 gündür bir şey yapamadım. Allah'tan gelene bir şey yapılmaz. Van 'dan iyileşecek diye geldi ama olmadı" dedi.
 
ABLA YERE DÜŞÜRDÜĞÜ FOTOĞRAFINI ÖPTÜ
 
Cennet Özata ve kızları, tören alanında kendileri için ayrılan yere geçti. Bu sırada elindeki şehit kardeşine ait fotoğrafı yere düşüren abla Canan Özata, yakınlarının yardımıyla fotoğrafı yerden alıp öptü.
 
MÜFTÜDEN UYARI: BAĞIRIP, ÇAĞIRILMAZ, ALKIŞLANMAZ
 
Şehit uzman onbaşı Mustafa Kemal Özata için yapılan askeri törenin ardından Konya Müftüsü Ali Akpınar cenaze namazını kıldırdı. Naaşın önündeki fotoğrafı alıp, yan tarafa bırakan Müftü Akpınar, cenaze namazlarının aptesli kılındığını, cenaze namazlarının tören olmadığını, bağırılıp, çağrılıp, alkışlanılmaması gerektiğini, cenaze namazı farz olduğu için abdestleri varsa kadınların da namaz kılabileceğini uyarısında bulundu. Ardından cenaze namazını kıldırdı.
 
CENAZE GARNİZON ŞEHİTLİĞİ'NE TAŞINDI
 
Şehit uzman onbaşı Mustafa Kemal Özata'nın cenazesi dini ve askeri törenin ardından ilk olarak askerlerin omuzlarında sonrada ailesinin omuzlarında tören alanının yakınındaki Garnizon Şehitliği'ne taşındı.
 
SİYASİLER VE ÇOK SAYIDA VATANDAŞ KATILDI
 
Cenaze törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3'üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, şehit ailesi ve yakınlarıyla birlikte yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
 
HEMŞEHRİYLE AYNI KADERİ PAYLAŞTI
 
Bir yıl önce vatani görevini tamamlayıp, uzman onbaşı olarak göreve başlayan şehit uzman onbaşı Özata, aynı çatışmada şehit olan 3 askerden hemşerisi 27 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Dursun Taştiken ile aynı kaderi paylaştı.
 
Şehit Astsubay Dursun Taştiken'in cenazesi, 15 Ağustos günü memleketi Konya 'nın Doğanhisar İlçesi'ne bağlı Deştiğin Mahallesi'nde toprağa verilmişti.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 5778 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile