All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 25 Ağustos 2017 13:27

İki Yeni KHK Yayınlandı. O Astsubay Göreve İade Edildi

Öğeyi Oyla
(2 oy)
OHAL kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 693 ve 694 sayılı KHK'lar, Resmi Gazete'nin bugünkü (25.08.2017) sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
OHAL kapsamında yayımlanan KHK ile Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'da görev yapan personele ilişkin istihbarat hizmetleri MİT tarafından yürütülecek. MİT, güvenlik soruşturması kapsamında Bakanlık ve TSK personeli hakkında kıt'a içinde veya dışında her türlü araştırma yapabilecek.
 
693 sayılı KHK'da, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca (MGK) devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı ya da irtibatı olan kamu görevlerinin ihraçlarına ilişkin liste yer aldı.
 
Buna göre, Milli Savunma Bakanlığından 19,

Genelkurmay Başkanlığından 1,

Kara Kuvvetleri Komutanlığından 106,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 40,

Hava Kuvvetleri Komutanlığından 59, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumundan 3 personel için ihraç kararı verildi.

GÖREVE İADELER
 
Söz konusu KHK'da, göreve iade edilen kişilerin listesine de yer verildi.
 
Buna göre,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 9,

Hava Kuvvetleri Komutanlığından 5 kişi memuriyetlerine iade edildi.

Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 3 kişinin isimleri ilgili KHK'nın ekindeki listenin ilgili sıralarından çıkarıldı. Söz konusu KHK hükümleri, bu kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalktı.
 
Söz konusu personelden bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren 10 gün içinde göreve başlamayanlar "çekilmiş" sayılacak. Bu kapsamda, göreve başlayanlara da kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları güne kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek.
 
Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak. Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda göreve iade edilenler arasında 15 Temmuz Gecesi Hulusi Akar'ın koruma asubayı olarak görev yaparken darbecilere karşı faaliyetleriyle dikkat çeken, daha sonra Genelkurmay Karargahında Darbecilerin gözaltına alınması işlemlerini yürüten ancak daha sonra tutuklanarak ihraç edilen Mahir Eser de var.

Mahir Eser'İn Darbeden sonra televizyonlarda epey görüntüsü yayınlandı. Özel Kuvvetler timi Genelkurmay Karargahını bastığında koruma odasından fırlayıp, “Ne oluyor?” diye peşlerinden koşan, ertesi gün darbecileri polislere teslim eden, akşamında Genelkurmay Başkanı Akar'ı Çankaya Köşkü'nden alıp, evine götüren, Akar darbe şehitlerinin cenaze törenine katıldığında tam teçhizatlı yakın korumalığını yapan oydu. Kısacası darbeyi önleyen isimsiz kahramanlardan biriydi.

Ancak darbeden 5 gün sonra “rutin ifade” diye çağrıldığı ve kahramanlar gibi karşılandığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan “darbeci” olarak çıktı ve tutuklandı. Daha sonra da KHK ile ihraç edildi. 8 Ay cezaevinde yattıktan sonra "Kovuşturmaya Yer Olmadığı" kararıyla tahliye oldu. 

Asb. Mahir Eser'İn durumu o günlerde "At izi it izine mi karışıyor" şeklinde yorumlanmıştı.

mahir eser

RÜTBESİ ALINAN EMEKLİ TSK PERSONELİ
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya istifa eden subaylardan, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen Hava Kuvvetleri Komutanlığından 10 emekli tuğgeneralin rütbeleri alınarak, emekli kimlikleri iptal edildi.
 
Söz konusu kişiler uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamayacak ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak, silah ruhsatları, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

MİT, CUMHURBAŞKANLIĞI'NA BAĞLANDI

KHK ile Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) kurul başmüfettişi ve müfettiş olmak üzere 100 kadro ihdas edildi. Buna göre, HSK'da, 30 kurul başmüfettişi, 70 kurul müfettişi kadrosu oluşturuldu.
 
Yeni KHK ile esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişiye hapis cezasının yanı sıra 500 günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilmesinin de önünü açıldı.
 
KHK ile Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilmek üzere alınan uzman erbaşlardan komutanlıkta üç yıllık hizmet süresini tamamlayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Üç yıllık süreyi tamamlamadan ilişiği kesilenler ise askerlik hizmetlerini yerine getirecek.
 
Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin askeri hakim sınıfından başkan, başsavcı, ikinci başkan, daire başkanı ve üyeleri ile yedek subaylar haricindeki diğer askeri hakimler, Hakimler ve Savcılar Kurulunca bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri ile diğer adli ve idari yargı mercilerine hakim veya savcı olarak atanabilecek.
 
Olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki devlet memurları, çekilme istekleri kabul edilmedikçe veya yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamayacaklar.
 
Toplam kontenjanın yüzde 20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek sayıda önlisans mezunu, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alınabilecek.

Resmi Gazetenin ilgili sayısına ulaşmak için TIKLAYINIZ

İlgili Haberler için resimlerin üzerine TIKLAYINIZ

at izi

tahliye

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 14939 defa

You have no rights to post comments