All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 17 Haziran 2017 11:14

15 Temmuz’un kayıp silahları ne oldu?

Öğeyi Oyla
(4 oy)
15 Temmuz darbe girişimine yönelik olarak görülen davalarda ilk karar çıktı, diğerleri de peşi sıra gelecek. Bu arada da FETÖ’ye dönük operasyonlar, gözaltılar sürüyor ama kayıp silah iddiaları ve boyutu hâlâ flu. Darbe girişiminin üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen hâlâ kayıp silah var mı, varsa ne kadar ve de ne tür belli değil. Ya da biliniyor ama açıklanmıyor. Çünkü envanter konusunda çok hassas olan TSK’da her bir silahın, merminin seri numaralarıyla tek tek kaydı mevcut, dahası bunlar birilerinin, özellikle de astsubayların üzerine zimmetli. Dolayısıyla da silahların kışlaya dönüşünden sonra basit bir karşılaştırma işlemiyle kafa karıştıran pek çok soruya yanıt bulmak çok kolay. Tabii döndüyse... Zaten kuşkular ve iddialar da o yönde.
 
Örneğin Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser şöyle demişti (17.12.2016 tarihli yazımız):
 
“Ordudaki tanklar, toplar, silahlar, askerin su matarası hatta ayağındaki bot ve çoraplar dahi astsubaylara zimmetlidir. Depo kapıları kırılarak, tehdit, ikna ya da operasyon gerekçesiyle alınıp darbe girişiminde kullanılan bu silahlar da astsubaylara zimmetliydi ve bunların bir kısmı kışlaya geri dönmedi. Bu yüzden de üstünde zimmet bulunan astsubaylar çok rahatsız.”
 silahlar kopru
O günden bu yana  tam 6 ay geçti, sözü edilen silahların akıbeti hakkındaki soruyu dün bir kez daha Keser’e yönelttim, yanıtı şöyleydi:
 
“Şu ana kadar görüştüğüm onlarca astsubaydan henüz silahlar geri döndü diyen yok. Hatta bu dönem tayin dönemi, kara kara da düşünüyorlar ne yapacağız diye. Çünkü envanter üzerinden ancak devir teslim yapabilecekler reelde bir devir teslim olmayacak. Savcılıkta emanette olması lazım. Bir de kaybolanlar var. Nerede olduğu, nasıl olduğu bu kaybolanlarla ilgili de dava açılması lazım. Kayboldu deyip bitiremezsiniz ki? Nerede kayboldu, kim kaybetti, kaybeden hangi şartlarda kaybetti?”
 
Bunlar olayın TSK boyutu; bunun bir de Emniyet tarafı da var. Ve orada da net bir veri yok. Dahası, Ankara’daki bir cinayette kullanılan polis envanterindeki MP5 silahla ilgili zanlının “15 Temmuz gecesi Emniyet önünde dağıtmışlardı, oradan aldım’ şeklindeki ifadesi ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “adalet yürüyüşü” başlatmasından sonra elinde sivillere satışı yasak olan MP5’le poz veren birinin internette paylaştığı fotoğrafla kafalar hepten karışmış durumda. Nasıl karışmasın ki? Ya yarın bir gün orada burada bulunan silahlardan ele geçirilen olur da Ankara’daki olayda olduğu gibi “Polis ya da asker kendinizi koruyun diye verdi” denilirse ve bulunan bütün silahlar için bu ifadeler kullanılırsa... Tabii silahlar FETÖ’nün elinde değilse ve de bulunursa...
 
Tunca Bengin – Milliyet - 17 Haziran 2017

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 11756 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 17 Haziran 2017 11:24

You have no rights to post comments