All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 11 Mayıs 2017 19:33

“Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmiyor!”

Öğeyi Oyla
(3 oy)
ABD'nin YPG'ye ağır silah vermeye karar vermesinin yankıları devam ederken Adana'daki İncirlik üssünde bir Türk subayının, kendisine ABD'li bir albay tarafından takdim edilen madalyayı iade ettiği öğrenildi.
 
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün İncirlik Üssü’ndeki ‘Koalisyon’ güçlerinin karargahında bir veda ve madalya töreni düzenlendi. Tören sırasında ABD’li albay Kevin Leahy, ‘Koalisyon’ güçleri karargahında görev yapan bir Türk subayına üstün başarılarından dolayı madalya takdim etti.
 
Bu sırada bir konuşma yapan Türk subayı “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. ‘Onurum’ bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” dedi. Madalyayı iade eden Türk subayı törenden ayrıldı.
 
(Kaynak : DHA)

 

Yaşanan olay akıllara Genelkurmay Başkan Orgeneral Hulusi Akar’a 2015 yılında Pentagon’da takılan “Liyakat Lejyonu” madalyasını getirdi. 

MADALYAYI MEHMETÇİĞİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİREN KOMUTAN TAKMIŞTI!

Hulusi Akar’a madalyasını takan isim, 4 Temmuz 2003’de Süleymaniye’de Türk askerinin başına çuval geçiren birliğin komutanı General Ray Odierno’ydu. Odierno’ya bağlı ABD askerleri, Irak Süleymaniye’de, Özel Kuvvetler mensubu 11 Türk subayını, başlarına çuval geçirip, 60 saat süreyle gözaltına almıştı. 

Operasyonu Kerkük'te konuşlu, 173'üncü Hava İndirme Tugayı düzenledi. Bu birimin başında Albay William Mayville vardı. 173'üncü Tugay ise, 4'üncü Piyade Tümeni'ne bağlıydı. Bu tümenin komutan koltuğunda da, General Odierno oturuyordu. 

Amerikan askeri, Türk askerlerini başlarına çuval geçirerek gözaltına aldı. Süleymaniye'de gözaltına alınan Türk askerleri, Bağdat'a götürülüp, uzun süre sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.“Çuval olayı” ABD Türkiye ilişkilerinin en gerilimli başlıklarından biri olarak tarihe geçti.

27 Ocak 2015 günü ise,Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ABD’de Pentagon'un “Liyakat Lejyonu” madalyasını aldı. ABD Savunma Bakanlığı, madalyanın Orgeneral Akar'a “NATO'ya sıradışı katkıları” nedeniyle verildiğini açıkladı. Madalyayı da, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Raymond Odierno taktı.

 

Okunma 13410 defa

You have no rights to post comments