All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 05 Ocak 2017 15:16

Promosyonda Emekliye Cehennem Azabı

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Promosyonda yorgunu yokuşa sürme oyunu devam ediyor. Şartların birini dahi yerine getirmezsen promosyon yok
 
Promosyonda anlaşma sağlanması milyonlarca emekliyi sevindirdi. Ancak 300 ile 450 TL arasında değişen promosyonları almak isteyen emeklilerin bankalarla zorlu bir süreci tamamlaması gerekiyor. Şartlardan birini dahi yerine getirmeyen emekli promosyon alamayacak.
 
Bankalarla promosyon anlaşması yapıldığını öğrenen emekliler, maaşlarına karşılık gelen promosyon tutarının emekli aylıklarına eklenip bir defada ödeneceğini düşünüyor. Ancak, bankalarla yapılan anlaşmaya göre promosyonlar 1.5 milyon emeklinin hesabına otomatik olarak yatırılmayacak. Paranın alınabilmesi için her bir emeklinin 3 ay içerisinde bir kamu bankasıyla tek tek sözleşme imzalaması gerekiyor. Üstelik bu şart, maaşını halen herhangi bir kamu bankasından alan emeklileri de kapsıyor.
 
SGK'YA BLOKE KOYMA YETKİSİ
 
Anlaşmaya göre, promosyon almak isteyen emekli, öncelikle bir kamu bankasına gidip promosyon anlaşması yapmak istediğini beyan edecek. Banka personeli emekliye bir sözleşme uzatacak. Emekli bu sözleşmeyle, 3 yıl boyunca bu bankaya sadık kalıp maaşını başka bankaya taşımayacağını taahhüt edecek. Emekli, bu sözleşmeyle aynı zamanda SGK'ya maaşına bloke koyma yetkisi verecek. SGK verilen yetki sayesinde, 3 yıl dolmadan sözleşmeden cayan emeklinin aylığından promosyon tutarını kesip bankaya iade edecek.
 
İKİ FATURA GETİR, KREDİ KARTI AL
 
Promosyon almak isteyen emekliler ayrıca, elektrik, su, telefon veya doğalgaz gibi her ay ödediği faturalarından en az 2 tanesini bu bankaya getirip otomatik ödeme talimatı verecek. Emekli bunların yanı sıra bu bankadan ya kredi kartı alacak ya da kredili mevduat hesabı açtıracak.
 
Emekliler faturaları için otomatik ödeme talimatı verecekleri için hesapta sürekli para tutmak zorunda kalacak ve maaşının tamamını çekemeyecek. Bilmeden maaşının tümünü çekip harcayan emeklinin elektrik, su, doğalgaz ya da telefon parasını banka kredili mevduat hesabından ödeyip emekliye faiz borcu çıkaracak. Aynı şekilde kredi kartı ödemeleri için de yine emekli bankada sürekli para bulundurmak zorunda kalacak. Aksi halde emekliler kredi kartı nedeniyle de fazladan faiz yüküyle karşılaşacak.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 15390 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile