All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 09 Aralık 2016 23:11

TSK’ya rekor başvuru düşük puanla mı geldi?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
FETÖ ihraçları nedeniyle oluşan açığı kapatmak amacıyla 30 bin personel alacağını duyuran TSK’ya 250 bine yakın başvuru oldu. En yoğun ilgiyi de ilk defa dışarıdan personel alımı yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı gördü ve toplam 700 muvazzaf subay, astsubay kadrosu için on binlerce kişi başvurdu.
 
Bu, rakamsal olarak bakıldığında rekor gibi görülse de TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Genel Başkanı Ahmet Keser, bunun herhangi bir kamu kuruluşuna girerken 80-90 küsur olan KPSS puan şartının TSK için 50 taban puan olarak öngörülmesinden kaynaklanan bir sonuç olduğunu söylüyor. Dahası, bu durumun özellikle bordo bereliler açısından sıkıntı yaratacağını savunarak şöyle diyor:
 
“Gelenler ile mevcut Silahlı Kuvvetler personeli arasında otomatikman ayrışma olacak. Çünkü vasıfsız birini alacaksınız ve rütbeli konuma getireceksiniz ki bazı yerlerde sadece mezuniyet yetmiyor. Ciddi bir görev süreci gerekiyor.
 
Örnek, Özel Kuvvetler’in personel alımı şu şekilde; bizler mezun oluyoruz, kıtalara çıkıyoruz. Operasyonlara katılıp başarı gösterenler yetenek, dayanıklılık ve sicil notları dikkate alınarak Özel Kuvvetler’e seçiliyor. Orada da bir eğitime tabi tutulup, iyice pekiştikten sonra oranın personeli oluyor. Fakat burada direkt Özel Kuvvetler’e geçiş var. Bunun sıkıntıları, mahzurları olacak tabii. Yarın bir gün bu insanlar geldiler ama yetersiz denilebilir. Ya da yeni gelen personelin başarısız olabileceği çok kolay kestirilebileceği için bu sistemi tıkayıp siyasete sizin önerileriniz tutmadı diye geri dönüş olabilir...”
 
Sokaktaki İnsan  |  Tunca Bengin – Milliyet.com.tr – 08.12.2016

http://www.milliyet.com.tr/yeni-chp-mi-eski-chp-mi--siyaset-ydetay-2358002/

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7366 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile