All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 26 Ekim 2016 21:57

Basının Duayeni Nail Güreli’yi kaybettik

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Türk basınının duayenlerinden,  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) eski başkanlarından Basın Şeref Kartı sahibi Nail Güreli yaşamını yitirdi
 
Usta gazeteci Nail Güreli, 1991 yılında Milliyet Yayınlarından yayınlanan “ASTSUBAYLAR” kitabı ile bu mesleğin sorunlarına projektör çevirmiş, sorunlarımızın  ilgililere ve topluma aktarılmasında çok önemli bir eser ortaya koymuş, ayrıca makalelerinde zaman zaman bizlere de yer vererek asubayların gönlünde önemli bir yer edinmiştir.
 
Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun.
asb kitap 2 asb kitap arka 2

 

 
NAİL GÜRELİ KİMDİR?
 
1932 yılında İstanbul’da doğdu. Mesleğe 1952’de Hizmet Gazetesi’nde stajyer olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam (iki kez), Vatan, İkdam, Milliyet (üç kez), Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir, istihbarat ve çeşitli servislerin şefi, Haber Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Yazı İşler Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak mesleğin hemen her dalında çalıştı.
 
 Meslek yarışmalarında 12 ödül kazandı, TDK’nin röportaj ödülü aldı. Ayrıca, aralarında Orhan Apaydın Vakfı Demokrasi ve Barış Ödülü, Sertel Gazetecilik Vakfı Demokrasi Ödülü de olmak üzere, çeşitli kuruluşların ödüllerine değer görüldü. Yayımlanmış 17 kitabı arasında Basınla ilgili "Şu Bizim Medya" ve "Dünden Bugüne Babı?li" yer alıyor. 20 yılı aşkın süre, TGS’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı; 1982’de TGS Genel Başkanlığından ayrılarak Sosyal Demokrat Parti’nin (SODEP) kurucuları arasına katıldı ve askeri yönetimce veto edildi.
 
Üç dönem (altı yıl) TGC Yönetim Kurulu üyeliği yaptıktan sonra 1994 martında Başkanlığa seçildi; 2 Nisan 2001’de yenileşme ve katılımcılık gerekçesiyle genel başkanlıktan ve yönetimden istifa etti. Başkanlığı döneminde TGC’nin günlük yayın organı "Bizim Gazete" yayımlandı, Cemiyetin kurucusu Sedat Simavi adına konulan ve Hürriyet Gazetesi tarafından sürdürülen Sedat Simavi Ödülleri Cemiyet bünyesine alındı; çeşitli illerdeki 50’yi aşkın gazeteciler cemiyetinin işbirliği ve dayanışmasını sağlamak üzere Gazeteciler Cemiyetleri Başkan Konseyi oluşturuldu.
 
TGC bünyesinde Basın Senatosu kuruldu. Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi yayımladı. Konrad Adeanauer Stiftung ile yerel basın meslek içi seminerlerini ve yerel basın ödüllerini kapsayan "Medya Projesi" imzalandı: Toplu anma amacıyla 6 Nisan "Öldürülen Gazeteciler Günü" ilan edildi: Yedi meslek örgütünün işbirliği ve dayanışma platformu meydana getirildi. Basın Şeref Kartı taşıyan Güreli bir çocuk babası.
 
nail gureli

TGC Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcayto başsağlığı mesajı yayınladı
 
"Nail Güreli'nin ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”
Olcayto başsağlığı mesajında, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından kıdemli gazeteci yazar Nail Güreli'yi kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Meslektaşım ve kardeşim Nail Güreli gazeteciler için örnek bir kişiydi. Gazetecilik mesleğine ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne çok uzun yıllar hizmet verdi.Nail Güreli'yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" dedi.

 

 
Nail Güreli'nin 13 Ekim 2010 tarihinde Milliyet Gazetesinde yayınlanan yazısı...

nail gureli yazisi

 

 

Nail Güreli'nin 3 Eylül 2008 tarihinde Milliyet Gazetesinde yayınlanan yazısı..

nail gureli yazisi 2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8342 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 26 Ekim 2016 23:17

You have no rights to post comments