All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 14 Ekim 2016 16:10

18 Asubaya "Yetkiniz Olmadan Toplantıya Katıldınız" Davası

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hürriyet Gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre Erzurum'da TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Mehmet Erkan Akkuş ile bir araya gelen 18 muvazzaf asubay hakkında 9'uncu Kolordu Askeri Mahkemesinde dava açıldı.

Askeri Mahkemelerin sistem içindeki yerinin tartışıldığı bir dönemde açılan dava "Bu kadarına da PES" dedirtecek cinsten.

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan haber şöyle;

ERZURUM'da, 18 astsubay hakkında, askerlik hizmetine ilişkin konuların konuşulduğu bir buluşmaya katıldıkları gerekçesi ile dava açıldı. 18 astsubay hakkında 6 ay hapis istemi ile yargılanacak.

75 bin kadar üyesi bulunan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’ın Hukuk Komisyonu Başkanı M. Erkan Akkuş geçtiğimiz 13 Nisan’da baktığı bir dosya için Erzurum’a gitti. Av. Akkuş, dava dosyasına ilişkin işini tamamladıktan sonra, bir bölümü devre arkadaşı da olan askerlerle görüşmek istedi. 

MESAİ SAATLERİ DIŞINDA

Av. Akkuş’un, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 9’uncu Kolordu Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubaylar ile Erzurum Oltu’da bir araya geldi. Açık bir salonda yapılan görüşmede,  katılımcılar hem sohbet etti, hem de Av. Akkuş, mevzuata ilişkin bilgilerini paylaştı. Buluşma, mesai saatleri dışında 1 saat kadar sürdü.

18 ASTSUBAY HAKKINDA DAVA

Ancak, söz konusu oteldeki buluşma yerel bir gazeteci tarafından haber yapılınca askeri savcılık hareket geçti. Askeri savcılık, toplantıya katılan 18 astsubay hakkında dava açtı. İddianamede, suç olarak “Hilafı Salahiyet Askerlik İşleri İçin Toplantı (Yetkin olmadığı halde askerlik hizmeti için toplantı düzenleme)” yapmak yer aldı.

ASKERLİK HİZMETİ KONUŞULDU

İddianamede askeri savcı, şüphelilerin, her ne kadar askerlik ile ilgili işleri görüşmediklerini sohbet ettiklerini, Av. Akkuş ile tanıştıklarını beyan etse de, konuşulan konuların özlük hakları ve askerlik hizmetine ilişkin konular olduğu yönünde bir sonuca vardı.

6'ŞAR AY HAPİS TALEBİ

Geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda hazırlanan iddianame, askeri mahkemece kabul edildi. 9’uncu Kolordu Askeri Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması Aralık ayı sonunda. Askerler, 6’şar ay hapis istemi ile yargılanacak.

Yazının Tamamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 15704 defa Son Düzenlenme Cuma, 14 Ekim 2016 16:29

You have no rights to post comments