All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 09 Ekim 2016 20:44

‘Şehitler arasında fark olmasın’ teklifi

Öğeyi Oyla
(0 oy)
15 Temmuz sonrasında çıkarılan KHK ile darbe girişimi sırasında şehit olan kişilerin yakınlarına konut yardımı yapıldı. Ancak bu defa vatan savunmasında şehit olan ailelerin yakınları ile 15 Temmuz şehitleri arasında ‘farklılık’ oluştu.
 
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, şehit ve gazi ailelerinin tamamına konut yardımı verilmesi için 3 maddelik hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.
 
resim 1 resim 3
resim 4 resim 5
Yalçınkaya'nın teklifi, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeriyor.
 
ŞEHİT-GAZİLER ARASINDA FARKLILIK OLUŞTU
 
Darbe girişimi sonrasında hazırlanan KHK ile hayatını kaybeden sivil vatandaşların güvenlik görevlileri gibi şehit sayıldığını hatırlatan Yalçınkaya, “Yapılan düzenleme ile 15 Temmuz'da parlamenter sisteme yönelen darbe teşebbüsü sırasındaki olaylar sırasında yitirdiğimiz şehitlerimiz ve gazilerimiz ile ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatan, bayrak ve bağımsızlık bilinciyle hayatını kaybeden şehit ve bu mücadelede gazi olanlar arasında maddi ve manevi farklılık oluşmuştur” dedi. Yalçınkaya, devletin aldığı tedbirler ve sağlanan her türlü desteğin eşit olması gerektiğine vurgu yaptı.
 
YIKIK-DÖKÜK O EVLERİ HATIRLATTI
 
resim 6 resim 7
resim 13 resim 14
Kanun teklifinin gerekçesinde şu görüşlere yer verildi: “Zor koşullarda terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin önemli bir bölümünün ekonomik olarak geçim zorluğu çektiği ve kendilerine ait bir evinin bulunmadığı da bir gerçektir. Şehitlerimizin acı haberlerinin ulaştırıldığı ana ve baba ocakları ile kendi yaşadıkları evlere ilişkin ‘yıkık, dökük' görüntüler de acılarımızı bir kat daha artırmaktadır. Mevcut uygulamada bazı şehit yakınları ve gazilerimize konut tahsis edilmekle birlikte mülkiyeti verilmemektedir. Bu durum ise şehit ve gazi ailelerinin geleceğe güvenle bakamamalarına ve sürekli endişe içinde yaşamalarına neden olmaktadır. Şehitlerimizin geride kalanlarına, maddi açıdan zaten zor durumdaki gazilerimize aileleriyle yaşayabilecekleri bir konut temin etmek devletin asli görevlerinden olmalıdır.”
 
resim 16 resim 18
1 KONUT VERİLSİN
 
Teklif yasalaşırsa, tüm şehit ve gazilerin ailelerine 1'er konut verilecek. Teklife eklenen geçici madde ile daha önce bu haktan yararlanmamış kişilere de aynı hakkın tanınması öngörülüyor. Bu kişiler, yasa yürürlüğe girdikten sonra 1 yıl içinde başvurmaları halinde konut desteğini hakkını alabilecekler.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7701 defa Son Düzenlenme Pazar, 09 Ekim 2016 20:53

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile