All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 03 Eylül 2016 20:25

İlk Sivil Orgeneral!

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Yukarıdaki resme bakıp hadi canım demeyin. Gazetelerin başlıklarına bakınca aklımıza böyle bir görüntü geldi. Sitemizin emektarı Mustafa Aytar da küçük bir operasyonla sivil kıyafetin üzerine orgeneral rütbesini iliştiriverdi.

sivil

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 01.09.2016 Tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 674 Sayılı kanun hükmünde kararname ile Milli Savunma Bakanlığı teşkilatındaki sivil kadroların TSK’deki rütbe karşılıkları belirlendi.  Milli Savunma Bakanlığı’nın ilk sivil müsteşarı olan eski Düzce Valisi Ali Fidan’a “orgeneral” rütbe karşılığı verildi.

Şimdiye kadar Milli Savunma Bakanlığı’nın Asker olan müsteşarları Korgeneral Rütbesinde iken Sivil Müsteşara Orgeneral rütbe karşılığının verilmesi dikkat çekici bir uygulama.

Milli Savunma Bakanlığı'ndaki rütbe karşılıkları müsteşar için "orgeneral"; Milli Savunma Üniversitesi rektörü için "korgeneral"; müsteşar yardımcıları, teftiş kurulu başkanı ve genel müdürler için "tümgeneral"; genel müdür yardımcıları ve müstakil daire başkanları için "tuğgeneral"; daire başkanları için "albay" olarak belirlendi.

Ayrıca bu düzenleme ile askeri protokol münasebetlerinin düzenlenmesinde rütbe karşılığı esas olacak. Sivil yöneticiler, rütbe karşılıkları doğrultusunda lojman ve sosyal tesislerden de yararlanacak.

Asker olan Jandarma teşkilatı sivilleştirilmeye çalışılırken bu seferde Sivil olan müsteşar askerleştirilmiş!

khk 674

mustesar

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 14761 defa Son Düzenlenme Pazar, 04 Eylül 2016 00:24

You have no rights to post comments