All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 01 Eylül 2016 12:24

SGK’dan Şehit Asb.ların ailelerine büyük ayıp!

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Emekli Asubaylar olarak, öncelikle SGK’nın bu ayıbına karşı başlatılan imza kampanyasını destekliyor ve SGK’nın bu hatasını düzeltmesi yönünde tüm meslektaşlarımızı da kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz.
 
 
rahmi omer
21 Ekim 2015'te Hakkari Otluca Dağ ve Komando Tugayı 5. Komando Taburu emrinde görevli Asubaylar Rahmi Yılan ve Ömer Kılıçoğlu (29), beraberindeki bir grup asker ile operasyon hazırlığı yaptığı sırada patlama meydana geldi.
 
Asubay Rahmi Yılan ve Asubay Ömer Kılıçoğlu olay yerinde şehit olurken arkalarında dul eşler ve yetim çocuklar kaldı.
 
SGK VAZİFE MALULU SAYMADI
 
Yaşanan acı olaydan sonra operasyon hazırlığı esnasında hayatlarını kaybeden iki asubayın da “vazife malulü” olarak kabul edilmesi için SGK'ya başvuran aileler ikinci kez yıkıldı.
 

 

rahmi yilan aile omer kilicoglu foto 2
SGK başvuruları kabul etmedi. Yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda, şehit asubayların ailelerine, askerlerin aldıkları maaş ödenecekti. Ayrıca hem SGK'dan hem de Milli Savunma Bakanlığı'ndan 240 bin liraya yakın tazminat alacaklardı. Ancak SGK başvuruyu kabul etmedi. SGK ailelere verdiği yanıtta, şehitler için 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu hükümlerinin uygulanamayacağını ileri sürdü.
 
SGK’dan ret cevabı alan şehit asubayların aileleri olayın kamu hizmeti sırasında meydana geldiğini belirterek kararın iptali için karşı dava açtı.
 
CHANGE.ORG’DA İMZA KAMPANYASI
 
Bu gelişmeler üzerine şehitlerin asubay arkadaşları, "Şehit Asubaylar Rahmi Yılan ve Ömer Kılıçoğlu'na Adalet İstiyoruz!" başlığıyla change.org sitesinde bir imza kampanyası başlattı.
 
İmza kampanyası metninde, Yılan ve Kılıçoğlu ailelerinin avukatı Görkem Zaifoğlu’nun, olayın medyada geliş şekli ve askeri savcılığın da doğrulama kararı konusundaki şu ifadeleri çok dikkat çekici bulundu;
 
"SGK’nın, şehitlerimizi sınıflandırması öncelikle şehit ailelerinin vicdanını, sonra da kamu vicdanını yaralamakta. Her iki astsubay kardeşimiz de terörle mücadelenin ortasında, Yüksekova'da, birlik dışından kışla içine atılan bir patlayıcı sebebiyle şehit olmuştur.

Askeri savcılığın kararı da bu yönde iken, SGK’nın ret kararının mantıki izahı da yok.“

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Hukuk Komisyonu Başkanımız Mehmet Erkan Akkuş ile beraber geride kalan acılı eş ve yetimler adına biz bu davayı boynumuzun borcu sayıp, hakkın iadesi sonuna kadar hukuki mücadeleyi vereceğiz"

* * *

Emekli Asubaylar olarak, başlatılan bu imza kampanyasını destekliyor ve SGK’nın bu hatasını düzeltmesi yönünde tüm meslektaşlarımızı da kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz.
 
İmza kampanyasına katılmak için TIKLAYIN
 imzala

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 21063 defa Son Düzenlenme Perşembe, 01 Eylül 2016 12:38

You have no rights to post comments