All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 25 Ağustos 2016 19:03

Hava Meydanlarının İsimsiz Kahramanları

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Gazeteci Saygı Öztürk, Sözcü Gazetesinde 23 Ağustos 2016 tarihli  "Hava Kuvvetleri Zor Toparlanır" başlıklı makalesinde 15 Temmuz Fetöcü Darbe girişimi ile ilgili önemli bir detaya yer verdi. 

Pilot Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş'ın görüşlerinin aktarıldığı yazıda, Hava Meydan Komutanlıklarında görev yapan Hava Trafik ve Rapcon Personelinin 15 Temmuz Fetöcü Darbe girişimi sırasında Dalaman'dan havalanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının radar izini darbecilere ulaştırmadıkları bilgisini paylaşan Saygı Öztürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

HAYATİ ROL OYNAYAN MEYDAN

Darbecilerin hedefi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. Marmaris'te kaldığı oteli bu yüzden bastılar. Ancak Cumhurbaşkanı'nın uçağını düşürmek için bir faaliyette bulunmadılar. Cumhurbaşkanı'nın uçağının yerini jetlerin öğrenmesi öyle zor da değildi. Niçin olduğunu anlatayım.

Hava araçları olarak tanımlanan uçak ve helikopterler tüm kalkış ve inişlerini başta hava savunma bildirim merkezi olmak üzere Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne ve hava aracının kalkış ve inişine kadar uçtuğu rota boyunca etkilediği tüm hava meydanlarına uçuştan önce bilgilendirmek zorunda… Darbe girişimi öncesi yapılan tüm sivil ve askeri uçuşlara kolaylıkla ulaşılabilir.

Dalaman ve Bodrum sivil meydanları aynı zamanda da Hava Kuvvetleri yedek hava meydan komutanlığı olarak bünyelerinde askeri hava trafik kontrolörleri bulunduran meydanlardır. Cumhurbaşkanı'nın uçağının park halindeki emniyetini, kalkışındaki bilgileri “terörist uçaklar”a veya varsa onları destekleyen ilgili ünitelere aktarmayarak, Dalaman Hava Meydan Komutanlığı bu kalkışmanın önlenmesinde hayati bir rol oynadı.

RADAR İZİNİ ULAŞTIRMADILAR

Dalaman Hava Meydan Komutanlığı Hava Trafik Personeli, Cumhurbaşkanı'nın uçağını kalkışından itibaren görüyor. “Dost ya da düşman tanımlama sistemi” olarak bilinen IFF kodu kapatılsa bile İzmir Radar, Kütahya Radar, Çanakkale Radarı'nın, Cumhurbaşkanı'nın uçağını görmemesi olasılığı da sıfırdır.

Hava Kuvvetleri'nin en önemli hava üslerinden Eskişehir 1. Hava Harekat Merkezi kendine otomatikman düşen radar izlerini “terörist F-16”lara iletmedi. Ayrıca tüm Hava Kuvvetleri ana meydanlarında bulunan başta Eskişehir Rapcon (radar), Bandırma Rapcon, Balıkesir Rapcon ve Deniz Kuvvetleri'ne ait olan Topel Rapcon rahatlıkla takip edebilecekleri uçağın radar izlerini darbecilere ulaştırmadı.

Olayın tüm yönleriyle aydınlatılabilmesi için o geceki radarlarla “terörist uçaklar” arasındaki konuşmalar önemli. Yapılan uçuşlarla ilgili radarların Akıncı, Etimesgut, Güvercinlik, ilgili diğer kule ve yaklaşma kontrolleri konuşmalarının başına bir şey gelmeden bunlar da kayıt altına alınmalı.

Yazıda her ne kadar hava trafik ve rapcon personelinin Asubaylardan oluştuğundan söz edilmese de bilgisine başvurduğumuz Hava Trafikci Asubaylardan bu bilgiyi teyit ettik. 

Darbecilerin hedefe ulaşmasına engel olan İsimsiz kahramanları kutluyoruz.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9976 defa Son Düzenlenme Perşembe, 25 Ağustos 2016 22:11

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile