All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 17 Ağustos 2016 18:55

Sahil Güvenlik botu kuru yük gemisi ile çarpıştı; 3 şehit

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Sarayburnu'nda kuru yük gemisiyle çarpışan Sahil Güvenlik botu alabora oldu. Botta bulunan 4 personel yaralı olarak kurtarılırken, 1 subay, 1 asubay ve 1 er olmak üzere 3 personel şehit oldu
 
Karadeniz yönüne giden bir yük gemisi saat 08.00 sıralarında Sarayburnu açıklarında seyreden Sahil Güvenlik botu ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisi ile içinde görevli askerlerin bulunduğu Sahil Güvenlik botu alabora oldu ve burnuna kadar battı. Bu arada henüz bayrağı ve ismi belli olmayan yük gemisi yoluna devam etti. Alabora olan Sahil Güvenlik botuna yardım için ilk önce çevrede bulunan balıkçı tekneleri yanaştı daha sonra Kıyı Emniyeti kurtarma botu tekneyi batmaması için bağladı.
 
ÜÇ ASKER ŞEHİT
 
İlk olarak Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılan ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Er Sinan Göktaş’ın şehit olduğu haberi geldi. Öğleden sonra da Numune Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapılan ve ardından ambulansla Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’ne sevk edilen Asubay Yavuz Gökhan Şahin’in şehit haberi ulaştı. Kısa süre sonra da bir kötü haber GATA’dan geldi. GATA’da yoğun bakımda tedavi altına alınan Üsteğmen Rıza Yücel de yaşama tutunamadı. Böylelikle kazada şehit olan askerlerin sayısı 3’e yükseldi.
 gokhan
Asubay Yavuz Gökhan Şahin

1’İ AĞIR 3 YARALI ASKER HASTANEDE

 
Uzman Erbaş Bülent Demirkaya yoğun bakımda, erler Ayhan Akgönül, Nuri Karaca ve Uzman Erbaş Enver Çetin’in hastanedeki tedavileri sürüyor. Yoğun bakımda tedavisi süren Uzman Erbaş Bülent Demirkaya’nın da hayati tehlikesi bulunuyor.
 
 BOTLA ÇARPIŞAN GEMİ KİREÇBURNU'NDA DEMİRLEDİ
 
Sarayburnu açıklarında Sahil Güvenlik botu ile çarpışan "Tolunay" isimli Türk yapımı yük gemisi, kazadan sonra Sarıyer Kireçburnu açıklarında demirledi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir teknenin eşlik ettiği geminin "Cook Adaları" bandıralı olduğu ve İsrailli bir şirkete kiralandığı öğrenildi.
 
TERS DÖNEN BOT İÇİN ÖNLEM
 
Sarayburnu açıklarında yük gemisi ile çarpışarak ters dönen ve akıntıyla sürüklenen Sahil Güvenlik botu, Kıyı Emniyeti kurtarma teknesine bağlandı. Adalar yönüne sürüklenen botun yeni bir kazaya sebep olmasını engellemek için Sahil Güvenlik ekipleri tekneler ile güvenlik önlemi aldı.
 
SAHİL GÜVENLİK'TEN AÇIKLAMA
 
Sarayburnu açıklarında gemiyle çarpışması sonucu ters dönen Sahil Güvenlik botundaki 1 personeli arama çalışmaları sürüyor.
 
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan kazaya dair açıklamada şöyle denildi;

 

"17.08.2016 tarihi saat 08:20’de Tolunay Gemisi Güney-Kuzey Boğaz Girişi esnasında SG-25 Botu ile çatışmış olup, SG-25 Botu tumba olmuştur.
 
Kuruluşumuza ait Kıyı Emniyeti 3 ve 4 Hızlı Tahlisiye Botları, Kurtarma 1 ve 8 Römorkörleri, Şark Römorkörü, RHIB Botu ile Kuruluşumuz ve Sahil Güvenlik Balık adamları ile Deniz Polisi olay yerine intikal etmiştir.
 
SG-25 botunda 7 personel bulunmakta olup, bunlardan 6’sı kurtarılmıştır. Kurtarılanlardan 3’ünün durumu kritik olup kayıp olan bir kişiyi arama çalışmalarına devam edilmektedir"

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7667 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 17 Ağustos 2016 21:27

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile