All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 14 Ağustos 2016 15:53

Albaylara Erken Emeklilik Promosyonu da FETÖ Marifetiymiş!

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Başbakan Binali Yıldırım, dün (13.08.2016) Çankaya Köşkü’nde Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş, Show Haber Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Kurnaz ve Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın da olduğu medya temsilcileriyle bir araya geldi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler ve alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi.

YÜZDE 60-80:

(TSK’daki yeni yapılanma) “Burada niye böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu?” derseniz, bu terör örgütünün asker içindeki yapılanmasının başlangıcı askeri liseler. Liselerde okuyan, harp okullarında okuyanların yüzde 95’i bunların. Kendi ifadelerini söylüyorum, albay ve aşağısı rütbelerde oran yüzde 60-80 arasında değişiyor, yani bunlar tabii tahminler. Keşke bu paylaşım darbeden önce olsaydı. Bir de işin bu tarafı var yani. Bu olduktan sonra bunları paylaşmaları önemli ama daha önemlisi önceden bunun farkına varmak.

ALBAYLARA TEŞVİK VERİLEREK EMEKLİ EDİLMESİ DE BUNLARIN MARİFETİ:

Bildiğimiz bir şey var 86, 87, 88 ve 89 dönemlerindeki albaylarla ilgili fazla sıkıntı yok, 90’dan itibaren başlıyor. 15 Temmuz öncesi bunların teşvik verilerek emekli edilmesine dair bir kanun getirdiler. Bunun da onların marifeti olduğunu şimdi anlıyoruz. O kanunu da bu KHK’da iptal ettik. İstedikleri kadar kalacaklar. Bu bir anlamda aşağıyı kontrol etme anlamında bir tedbir olarak ele alınabilir.

****

Başbakanın açıklamaları ışığında konuyu değerlendirdiğimizde;

2016 Yılında normalde 1986 mezunu albaylar emekli olacaktı. Ancak yapılan yasal düzenlemeyle 1987, 1988 ve 1989 mezunu albaylar da Yüksek Askeri Şura tarafından emekliye sevkedilebilecek ve emekliye sevkedilenlere ikinci bir emekli ikramiyesi verilecekti.

Bilindiği gibi Plan ve Bütçe Komisyonunda bu teklif "talebe bağlı olarak" şeklinde kabul edilmiş ancak TBMM'de verilen bir önerge ile Yüksek Askeri Şura yetkisine bırakılmıştır. Komisyon görüşmeleri sırasında bunun bir "siyasi tasfiye operasyonu" olduğu endişesi dile getirildiğinde MSB İsmet Yılmaz bunun "gönüllü" ve "talebe bağlı" bir uygulama olacağını savunmuştu.

MSB İsmet Yılmaz bu iddialara; "Efendim, yine, bir başka husus, Sayın Kuşoğlu da söyledi, “Bu getirdiğiniz albayların işte, bir siyasi gerekçeyle bir tasfiyeye tabi tutulmasın.” Burada  gönüllülük esas yani yasadaki tabiri itibarıyla aynen şunu söylüyor: “…talep eden…”

Dolayısıyla talep edenin olduğu yerde bir siyasi tasfiyeden bahsedilemez." şeklinde cevap vermişti.

Şimdi Başbakan Binali Yıldırım'In ağzından bu düzenlemenin de bir FETÖ operasyonu olduğunu duymuş olduk.

Bu yasal düzenlemenin kim tarafından hangi gerekçe ile önerildiği, İsteğe bağlı olarak komisyondan geçen düzenlemenin TBMM'de son anda 11 Adalet ve Kalkınma Partili Milletvekili tarafından verilen bir önergeyle YAŞ insiyatifine bırakılması ile amaçlananın ne olduğu enine boyuna değerlendirilmelidir.

TSK ile ilgili Yasal düzenlemelerdeki FETÖ operasyonları tespitinin Asubay özlük hakları ile ilgili düzenlemelerdeki etkisinin de enine boyuna masaya yatırılarak değerlendirilmesi gerekir.

Yasa ile ilgili haberi Okumak İçin TIKLAYINIZ

Emekli Asubaylar- Özel Haber

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 17514 defa Son Düzenlenme Pazar, 14 Ağustos 2016 16:53

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile