All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 06 Ağustos 2016 20:27

TEMAD’dan iletişim ve teknoloji atağı

Öğeyi Oyla
(5 oy)
TEMAD, modern iletişim çağının gerektirdiği dijital teknolojiyi bünyesine katarak akıllı cihazlar ve internet üzerinden yepyeni bir iletişim sistemini uygulamaya başlıyor.
 
Kısacası, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar gibi internet ortamının bulunduğu her alandan artık TEMAD’ın kurumsal işleyişinden, üyeleriyle interaktif iletişimine kadar faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği, bunun yanısıra üyeler dışında ilgilenen tüm insanların da 7/24 takip edebileceği, kullananların büyük avantajlar sağlayabileceği yepyeni bir anlayış hayata geçiyor.
 
Limonist Medya ve Mühendislik firmasının geliştirdiği ve şu an kullanıma hazır uygulama 4 Ağustos 2016 tarihinde TEMAD Genel Merkezinde Firmanın İç Anadolu Bölge Sorumlusu Sn. Gökhan Bagalalı tarafından tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Bu sunumda hazır bulunan emekliasubaylar.org site yönetimi olarak uygulamanın sizlere de ulaşması gerektiğine inanarak buradan paylaşıyoruz.
 
Sizlerden ricamız uygulamanın tanıtımına sizlerin de mümkün olduğunca katkıda bulunarak paylaşmanız ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamanızdır.
 
Sözü fazla uzatmadan tanıtım sunumuna geçiyoruz…
 
* * *
MOBİL İŞLETİM SİSTEMLERİ

 

(Anlatan Gökhan Bagalalı – Limonist İç Anadolu Bölge Sorumlusu)
 

 slayt 01

 

Çalışmamızı Dijital Medya Stratejileri olarak 3 ana başlık altında topladık

slayt 02
Amacımız;
* Derneğimizin 2016 ve 2017 yılında etkin olarak yeni bir mobil sisteme geçmesi,
* TEMAD Web televizyonu ve
* Çağımızın teknolojisi olarak gördüğümüz sosyal medya platformu
(Bu sosyal medya platformu dediğimiz ise hepimizin bildiği Twitter, Facebook ve Instagram olarak ifade edebiliriz)
 

slayt 03

Çalışmalarımızın ana amacı ise;
Üyeler arasında ve Genel Merkez ve Şubeler arasında en iyi iletişimi sağlamak, bilgi paylaşımını çok hızlı bir şekilde yapmak.
 

slayt 04

Yeni nesil Mobil İşletim Sistemi nedir?

 

Türkiye’nin en ücra köşesine kadar herkesin cebinde, çağımızın en yeni teknolojisi olan bir akıllı cep telefonu var. Mobil işletim sistemi de bu akıllı cep telefonunu en iyi şekilde kullanmamızı sağlayacak bir yöntem veya bir sistemdir.
 
Bu sistem bizim işlerimizi çok kolaylaştırıyor. Haberleşme, iletişim, sosyal aktiviteler, Dernek olarak aidatların takibi gibi. Bu sisteme sizin hayal edebileceğiniz her türlü uygulamayı bu sistemin içerisine entegre edebiliyoruz.
 
Bu sistem tamamen cep telefonu üzerinden kontrol edilebiliyor. Örneğin; mesajlarınızı Facebook üzerinden nasıl görebiliyorsanız o şekilde görebiliyorsunuz. Kısacası, haberleşme açısından çağımızın yeni teknolojisi diyebiliriz.
 
Kısacası amacımız, Sayın Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimizin desteği ile tüm TEMAD üyelerinin dernek içi iletişimini kolaylaştırmak ve bağlarını güçlendirmektir. Anlaşmalı kurum ve kuruluşlardan kolaylıklar ve etkin yararlanabilmesi adına TEMAD Mobil İşletim Sistemini sizlere sunuyoruz.
 
Yeni nesil mobil işletim sistemlerinde ne olacak?
 slayt 05
İçerisinde üyelerin kullanacağı bir bölüm olacak. Her akıllı cep telefonu bu programı ücretsiz olarak cep telefonuna indirecek, programda üyelerin kullanabileceği bir bölüm olacak.
 
Ayrıca içerisinde Dernek ve şubelerde yetkili personelin kullanabileceği bölümler olacak.
 slayt 06
Burada yetkilendirme, kısıtlama, üyelerin kullanacağı bölümler vb. bunların hepsinin kontrolü ise sizin elinizde olacak. Ayrıca dernek içi ve şubeler arasındaki iletişimi en hızlı şekilde yapmanıza olanak sağlayacak.
 
Burada ne olacak?
 
İlk üyelik işlemleri,
Haberdar olma,
Üyelerin size geri bildirimleri
Aynı zamanda üyelerinizin herhangi bir anlaşmalı kurumdan alış-veriş yapmasına imkan sağlayabilecek bir teknoloji de ekleyebiliyoruz. Örneğin; TEMAD’ın anlaşmalı olduğu bir kurum var ve bu kurumdan % 10-20 iskonto indirim sağlayabiliyor. Bunun için üyeye özel bir barkodlama sistemi sağlıyoruz. Bununla gidip oradan % 10-20 indiriminden faydalanıp alış-verişini de yapabiliyor. Bu da sistemin artı bir teknolojik özelliği diyebiliriz.
 slayt 07
Üyeler, bu sistem sayesinde gerek Genel Merkez’e, gerekse şubelerine anında ulaşabilecekler. Yani sizi buradan bir mesaj yayınladığınızda aynı anda 50 bin kişi, 100 bin kişi, bu cep telefonu uygulamasını indirmiş olan, kullanmakta olan tüm üyelerinize aynı anda, gerçek zamanlı olarak bu mesajı iletebileceksiniz.
 
İçerisinde yönetim kurulu, tüzük, resimlerden oluşan galeriler, isterseniz şubeler arasındaki iletişim bilgileri, hatta, örneğin İzmir’e gittiğinizde şubelerin adresini bilmiyorsanız, bu program vasıtasıyla o şubeyi seçtiğinizde size otomatik olarak oranın konumunu gösterecek ve araçla veya yürüyerek yönlendirecek, yani bir tür navigasyon sistemini de entegre edebiliyoruz.
 slayt 08
Bir diğer özellik olarak, Genel Başkan veya Yönetim Kurulu sistem üzerinden üyelerle iletişime geçebilme imkanı sağlıyor. Anlık olarak canlı yayın olarak, mesaj ile iletişim yapılabiliyor. Örneğin; bugün anneler günü diyelim. Başkanın yayınladığı bir mesaj tüm dernek üyelerine gerçek zamanlı olarak iletilmekte. 
 
Bunu, sizin hem zamanınızı verimli kullanmanızı, hem insanlarla çok daha hızlı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayan bir sistem olarak görüyoruz.
 
Biz, burada bir tasarım yaptık şekilde gördüğünüz gibi. Bu tasarımı, arkada gördüğünüz şekli sizlerin istediğiniz şekil ve formda yeniden düzenleyebilir, değiştirebiliriz. Örnekte milli takım formasının resmini kullandık.
 
SORU: Genel Başkan video olarak bir mesaj yayınlayacak. Biz bunları cep telefonu aracılığıyla smart TV’lere aktarabilecek miyiz?
 
Bu konuyu detaylı anlatacağım. Kısaca söyleyeyim. Genel Başkan buradan canlı yayın olarak bağlandığında sizler canlı yayın izler gibi, cep telefonundan, bilgisayarınızdan, internetin olduğu her yerden, internet bağlanabilen her cihazdan canlı olarak izleyebileceksiniz.
 
slayt 09
En önemli özelliklerinden biri de aidatların takibi olarak düşünülebilir. Üyeler acaba aidatımı ödedim mi? Ne zaman ödedim. Eski borcum var mı? Ödemeyi nasıl yapabilirim? gibi sorularına çizelgeler üzerinden cevap bulabilecekler.
 
SORU; Şube Yönetimi olarak, aidatının yatırılmadığını üyeye mesaj olarak gönderebilecek miyiz?
 
Tabi ki, örnek veriyorum “Şu kadar aidatınızı şu tarihler arasında ödemeniz gerekmektedir” diye ilgili şahsa özel mesaj olarak iletebilirsiniz.
 slayt 10
SORU: Örnek şekilde aidatlar aylık olarak gösterilmekte. Bizler yıllık olarak almaktayız. Bunlar değiştirilebilir mi?
 
Tabi, sizin talebinize göre ister aylık, ister yıllık veya başka seçenekler halinde takip etmek mümkün. Bunlar tamamen yazılım üzerinde değişikliklerle uygulanabilir.
 
Bu sistemle bütün duyurularınızı yapabiliyorsunuz. Davetler gönderebiliyorsunuz. Kişisel olarak veya toplu olarak. Örneğin sadece 100 kişiye özel davet gönderilmesi gerekiyor. Bu daveti cep telefonundan ilgili kişileri seçerek gönderebilirsiniz. 
 
SORU: Duyurularımızı, mesajlarımızı raporlamamız ve çıktı alabilmemiz mümkün mü? Dernekler kanununa göre bu tür duyurular tebligat anlamı da taşıyor ve bunları rapor ve çıktı olarak saklamamız gerekebiliyor.
 
Tabi, kim gördü, kim okudu, kimlere gitti, hangi zamanda gitti vb. tüm bilgileri görebilir, yazılı olarak çıktısını alabilirsiniz.
 
Bahsettiğim gibi, bu sistem ayrıca navigasyon desteği de sağladığı için örnek veriyorum Kırıkkale şubesine gitmek istiyorsunuz. Program içerisinden şubeyi seçiyorsunuz veya bana en yakın şubeyi göster diyorsunuz. Program size en yakın şubeyi gösteriyor. Siz yol tarifi istiyorsunuz ve program size yol tarifi de gösteriyor.
 slayt 11
FIRSATLAR VE AVANTAJLAR
 
Ayrıca bu sistemin kullanıcılara, üyelerinize sağladığı fırsatlar ve avantajlar var. Bunlar neler?
 slayt 12
Anlaşmalı olduğunuz bir kurum var ve bunun dijital bir mağazası var. Bu mağazada, bu kadar yüksek potansiyele sahip kurumlara illaki bir avantaj sağlama hem talepleri gelecek, hem de size kolaylık sağlayacaklardır. Örneğin bir üründe promosyon, % 10 indirim, veya bugüne özel üyelerinize kahve ikramı… bu tür imkanlardan da faydalanabileceksiniz.
 
Bu nasıl olacak?
 
Bu imkanı sağlayan firmalar, sizin üyelerinize özel bir barkod gönderiyor. Bu barkod sistemi ile (bu firmalarda da bir cep telefonu uygulaması mevcut olduğu için) cep telefonunuzu bu firmalarda okutarak bu avantajların hepsinden yararlanabileceksiniz.
 slayt 13
GÜVENLİK
 
Bu sistem üzerinden güvenli alış-veriş imkanı da sağlanmakta. Tüm işlemler bankalarda olduğu gibi aynı güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Güvenlik açısından kişisel bilgilerin paylaşılması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.
 
Bizim için avantajı nedir?
 
Bizim için avantajı, Dernek içerisinde kullanırken tüm kullanıcılar görevleri ile belirlenmiş ekranları görebilmekte. Örneğin, Başkanlık makamı, Yönetim kurulu, yardımcılar, saymanlık, sekreterya… bu tarz alt departmanlar bu sistemin içerisinde sadece kendilerine ait olan işlevleri görebilmekte ve ona göre iş planını yapabilmekte. Günlük akış olabilir, aylık akış olabilir, haftalık olabilir… Muhasebe işlemleri olabilir, randevular olabilir. Bunların hepsini bu sistem içerisinde isterseniz organize edebilirsiniz.
 
Bu gerçekten özellikle büyük şirketlerin kullandığı takip açısından çok kolay, personele her yerden ulaşabileceğiniz, iş akışını takip edebileceğiniz bir sistem.
 
SORU: Bir raporlama olacak mı? Örnek; Ocak-Şubat-Mart-Nisan üye kayıtlarını girdik. Bunlardan bir istatistiksel sonuç çıkarabilecek miyiz? Yıl sonu bir raporlama yapabilecek miyiz? Bu tür sonuçları almak, bizim yerleştirmemize mi bağlı? Sizden, adminden mi talep edeceğiz? Ayrı bir yetki mi isteyeceğiz?
 slayt 14
Bu tür bir raporlama isterseniz, biz bunu yazılım mühendislerimizle oturup o departman içerisine entegre edeceğiz. Tamamen sizin isteğinize bağlı. Bizden istediğiniz konularda taleplerinizi iletebileceğiniz bir bölüm de olacak. Standart bir kalıp değil, sürekli geliştirilebilir bir sistem olacak.
 
WEB TELEVİZYONU;
 
Şimdi ikinci konumuz olan WEB Televizyonuna değinelim.
 slayt 15
Günümüz teknolojisinde artık normal bir stüdyo içerisinden, frekans ücreti ödeyerek (30-40 bin Dolar gibi) uydu antenleriyle, yerel yayınlarla insanlara ulaşım açısından bir televizyon yayını çok mantıklı değil.
 
İnsanlar televizyonun karşısına geçtiğinde, veya eline bir cep tv, tablet aldığında sadece belirli kanalları izliyor. Sizi izleme seçeneği pek olmayacaktır. Dolayısıyla internet üzerinden yayın oldukça mantıklı, herkese ulaşabileceğiniz bir sistem, ayrıca diğer sisteme göre mahiyeti çok daha düşük. Dolayısıyla web televizyonu, kurumların tercih ettiği bir sistem. İnternetin olduğu, dünyanın her yerinde ve sizi izlemek istiyorsa izlenebileceksiniz. Bu büyük bir avantaj. Bunu siz TEMAD üyeleriyle kavuşturacağız.
 slayt 16
 

SORU : Web televizyonunu barkovizyona aktarabilecek miyiz?

 
Tabi ki. Web tarayıcınızdan yayın yapan sayfaya girdiğinizde, bu cihazı da barkovizyon cihazına bağladığınızda bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Bu cihaz internete bağlanabildiğiniz her türlü cihaz (tablet, bilgisayar, cep telefonu vs.) olabilir.
 
SORU: Örneğin Genel Başkan web televizyonunda konuşuyor. Bunu Facebook’ta paylaşabilecek miyiz?
 
Tabi, bunu sosyal medya ortamlarında (Facebook, Twitter, Instagram) paylaşabilmeniz için imkan olacak.
 
Web sitesi ve mobil uygulamalar üzerinde TEMAD’a ait bir kanal olacak. Buna tıklandığında, internet olan her yerden insanlar seyredebilecek ve istediğiniz bildirimi, istediğiniz yayını yapabileceksiniz.
 
SORU : Bu Mobil İşletim Sistemini cep telefonu veya tablete “Google Play Store” ve Apple Store”dan uygulama şeklinde mi indireceğiz?
 
Evet, her ikisi için de uyumlu olacak. Bunu, üyeleriniz kendi cep telefonlarına uygun olan store’a girerek, istenen bilgileri girerek ÜCRETSİZ OLARAK indirebilecek. İndirilen uygulamada üyelik işlemlerini girerek aktif hale getirecek.
 
 Facebook, Twitter ve Instagram dünyada en çok kitleye ulaşan sosyal medya platformları. Biz buralarda neler yapıyoruz? Dijital kanallarla optimizasyon yapabiliyoruz. Analiz ve strateji yapabiliyoruz. İçerik yönetimi, reklam, özel gün etkinlikleri yapabiliyoruz. Sanat etkinlikleri, kampanya yönetimi, manşet paylaşımları, kurumsal videolar, karikatürler ve ayrıntılı raporlamalar… Tabi bununla ilgili 7/24 destek sağlama imkanınız da var. Örneğin, sosyal medyada birisi soru soruyor. Ben aidatımı yatıramadım gibi. Bu tür sorulara en kısa sürede destek sağlayabiliyoruz.
 slayt 17
Sosyal medya ile TEMAD üyelerine çok daha kolay erişebilecek, etkinlik ve iletişim daha hızlı sağlanacak, üye de derneğe karşı bağlılığı arttıracak. Günümüzde şu anda baktığımızda Facebook, Twitter çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hepimizin de bazı alışkanlıkları var. Nedir? Tuttuğumuz futbol takımı. Örneğin, Facebook’a girdiğinizde ilk önce tuttuğunuz takımla ilgili haberler gelir, bununla hepimiz karşılaşıyoruz.
 
Şimdi, biz bunu eğer kişi TEMAD’ın facebook sayfasına veya Twitter sayfasını beğendiyse, ilk açtığında TEMAD ile ilgili bilgileri görebileceği şekilde optimize edebiliyoruz. Mesela Facebook’u açtığınızda örneğin, Arçelik ile ilgili sponsorlu bir reklam görürsünüz ve bunu en üstte görürsünüz. Bunu Arçelik bu alanda bir yatırım yapmış, bir para harcamış, eğer kullanıcı o IP üzerinden Arçelik’i arıyorsa Facebook’ta da Arçelik’in görünmesi sağlanıyor. Biz bunu TEMAD için uyguluyoruz. TEMAD’ı beğenen kişi TEMAD’ın bütün paylaşımlarını ilk açtığında, ilk olarak görebiliyor.
 slayt 18
500 adet arkadaşınız, her biri 3’er paylaşım yapsa paylaşımları sıraladığınızda 500’ncü paylaşan kişiyi görme imkanınız olmuyor. Biz ne yapıyoruz? TEMAD’ı beğenen kişiyi bir etkinlik, bir iletişim, sosyal bir aktivite veya üyenin yaşamını kolaylaştıracak bir şey varsa bunu ilk önce görmesini sağlayacak şekilde optimize ediyoruz.
 
SORU : Bu işletim sistemini kullanan başka kurum var mı?
 
Tabi kullananlar var. Kurum olarak değil. Bizim çalıştığımız, bunu kullanan özel ticari şirketler var. Ama kurum olarak ilk kullanan TEMAD olacak.
 
SORU : Bu sistemde üyelere anket yapabilir miyiz?
 
Evet, anket de yapabilirsiniz. Bu tür konular zamanla karşılıklı konuşularak sisteme ekleyebiliriz.
 
SORU : TEMAD web sayfaları sistem üzerinden görülebilecek mi?
 
Evet, WEB sayfaları da bu sistem üzerinden dizayn edilebilecek ve üyeler bu sistem üzerinden web sayfalarını izleyebilecekler.
 
TEMAD Genel Merkezi web sitesi ile şubelere ait web sitelerini sistem içerisinde birbirleriyle entegre edebilir, izlenme sayılarını takip edebiliriz.
 
SMS KULLANMAYA GEREK KALMAYACAK
 
Bu sistemin kullanılmaya başlanmasıyla şubelerin üyelerine SMS göndermesine gerek kalmayacak.
 
Bu işletim sistemini yükleyen her cep telefonunun ayrıca bir barkodu olacağından örneğin Ömer Bey’in kızının bugün doğum günü var. Doğum gününü örneğin Pelit Pastanesinde yapıyor. Biz de ona bir jest yapmak istiyoruz. Bu barkod ile cep telefonumuzdan ödeme yaparak anlaşmalı olduğumuz Pelit Pastanesinden kendisine ikram ve hediye vermemiz mümkün olacak. Siz de çocuklarınıza benzer alışveriş yapabileceksiniz. Bunlar bizim hayal edebileceğimiz ve uygulanabilir her şeyi gerçekleştirebilecek.
 slayt 20
SORU : Uygulamayı kullanmak için Dernek üyesi olmak şartmı?
 
Hayır, Dernek üyesinin aile fertleri de uygulamayı cep telefonlarına indirip kullanabilir.
 
Diğer yandan, uygulamayı indirenlerin sizin web sitenizi tıklaması size reklam payı olarak getiri sağlayacak.
 
Örnek olarak; A şehrinde dernek üyesi 2000 kişi var. Buna ilave olarak o şehirde üye olmayan ama uygulamayı indiren 12.000 kişi daha oldu. Dolayısıyla o şehirden reklam payı olarak 12.000 kişi kadar pay alınacak. Yani üye olması gerekmiyor. Sistem üzerinden alışverişlerde size aidatlardan birkaç kat daha fazla getirisi olacak. Sistemi aidat ödeyen, ödemeyen ayrımı yapmadan herkese önerilmesi gerekiyor. Aidat ödeyenlere daha fazla avantajı olacak.
 
Normalde bu program ve hizmetler, ticari firmalara yüksek maliyetle sunulmakta iken TEMAD’a bir jest olarak bedelsiz sunulmaktadır.
 
Bu sistem, hayal edebileceğimiz pek çok konuda bize yardımcı olacak. Örneğin çocuğumuzun ders notlarını takip etmekten tutun, bir televizyonun canlı yayınına bağlanmaya kadar pek çok alanda hizmet sunacak.
 
A.KESER: Bu konulara ilave etmek istediğim bir konu var. Bizim mevcut bir adet web sitemiz var. Buna ek olarak iki web sitesi daha geliyor. Bu tüm sitelerin 7/24 işletilmesini arkadaşlarımız yapacak ve bununla ilgili herhangi bir bedel almayacaklar. Bunun kurulumunu, peşinden işletilmesini bir personel vasıtasıyla veya teknik departman vasıtasıyla hesapladığınız zaman ciddi bir maliyetten sıfır maliyete ve en süratli bir şekilde yapılacak ve bunlara sizlerin de eklemeleriniz de olacak.
 
Biz yeni iki site daha kuruyoruz. Bunları yakın zamanda hizmete sokuyoruz. Bu uygulamadan sadece TEMAD web televizyonunu izlemeyeceksiniz. Diğer web sitelerini de buna entegre edeceğiz. Ayrıca Instagram, Twitter ve benzer platformlarla da cep telefonları üzerinden anlık ve sürekli alabileceksiniz.
 
Hedefimiz, 2016 ve 2017 için 100 bin kullanıcıya ulaşmak. Bahsettiğim gibi, kullanıcılar uygulamayı hem Google Play hem de Apple Store’dan ücretsiz indirebilecekler ve kullanmaya başlayabilecekler.
 slayt 19
Program şu an kullanıma hazır, olabildiğince kısa sürede verileri toplayıp işleme koymayı planlıyoruz.
 
İletişim bilgilerimiz ekranda mevcut. Bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz. Sorularınızı iyi şekilde cevaplamaya çalışacağız. Bilgi paylaşımında bulunacağız. Çok teşekkür ediyorum.

slayt 21

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7436 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 06 Ağustos 2016 21:07

Yorumlar   

0 #1 zeki kentel 06-08-2016 21:56
WEB SİTENİZDE 90 + TEMAD ŞUBESİNİN E-MAİL ADRESLERİNİN KONULMAMASININ NEDENİ, SAKINCASI, SAKINCALARI NE OLA Kİ?

BAŞARILAR

SELAM VE SAYGILARIMLA

You have no rights to post comments