All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 09 Temmuz 2016 14:07

Aralarında amirallerin de olduğu 6 muvazzaf subay hakkında gözaltı kararı

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
İzmir Cumhuriyet Başssavcılığı tarafından, "İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği" iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında 10 ilde başlatılan operasyonda, 2 amiral ve 4 binbaşı hakkında gözaltı kararı verildi. Bir binbaşı gözaltına alınırken, 2 amiral ve 3 binbaşı ise rapor aldıkları için gözaltı işlemi uygulanamadı.
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli olan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu, Tuğamiral Ali Suat Aktürk, binbaşılar Korkmaz Mermer, Özgür Gün, Habil Özcan, Recep Zafer ile emekli Albay Hasan Eryılmaz, emekli Subay Zafer Denli ve emekli Astsubay Recai Adalı hakkında gözaltı kararı çıktı. Operasyon öncesi Genelkurmay'ın bilgilendirildiği öğrenildi. Adliyeye ifade vermek için çağrılan zanlılardan 2 amiral ve 3 binbaşı için rapor aldıkları gerekçesiyle gözaltı işlemi uygulanamadı.
 
Zanlıların, askeri gizli bilgi ve belge bulundurma davasında, eskort kızlar tarafından yapıldığı öne sürülen fişleme ve belge sızdırma suçlarını, kendilerinin işlediği iddiasıyla arandıkları öğrenildi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmakla suçlandıkları belirtilen zanlıların, askeri personeli etnik kökenlerine göre fişledikleri iddia edildi.
 
İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen askeri gizli bilgi ve belge bulundurma davasında yargılanan 356 sanığın tamamı beraat etmişti. Sanıkların beraat etmesinin ardından, soruşturma kapsamında sahte delil üretildiği gerekçesiyle, aralarında İzmir eski İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın da bulunduğu polisler hakkında dava açılmıştı. Tutuklu sanıkların da bulunduğu bu dava henüz sonuçlanmadı.
 
BİR BİNBAŞI GÖZALTINDA     
        
İzmir'deki, "askeri casusluk" adıyla binilen askeri gizli bilgi ve belge bulundurma davasında, fişleme yapıp sahte delil üretilmesi suçuna karıştıkları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli olan 6 subaydan bir binbaşının İstanbul'da gözaltına alınıp İzmir'e getirildiği ve adliyeye sevk edildiği belirtildi.
 
Kaynak : Odatv.com

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8837 defa

You have no rights to post comments