All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 11 Şubat 2016 00:37

Çalışan Emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi Kalktı

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan 6663 sayılı Kanun, 10.02.2016 Tarihli Resmi Gazetede yayınlandı.

Kanun ile "Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar" kapsamındaki Bağ-Kur'lu emeklilerden sosyal güvenlik destek primi alınmasına son veriliyor. Takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre Mart 2016 başından itibaren Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmeyecek. Daha önce %15 olarak uygulanan SGDP kesintileri geçtiğimiz yıl %10'a düşürülmüştü. Bu düzenleme geçim zorluğu nedeniyle emekliliğinde de çalışmak zorunda kalanlara nefes aldıracak.

Aynı kapsamda çalışanlar, yaşlılık aylıkları kesilmeksizin, herhangi bir prim ödememeleri için sigortalı sayılmayacak.

SGDP'nin kaldırılması ile MİT ve Emniyet Hizmetleri sınıfı ile TSK Mensuplarından Makam Tazminatı almayanlara ödenen 100 TL ek ödemenin emekliliğinde çalışanlara da verilip verilmeyeceği sorusu da gündeme geldi. Bilindiği gibi 5434 Sayılı Kanun EK 81'inci maddesindeki "Bu Kanun hükümlerine göre emekli aylığı bağlanmasından sonra sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara bu ödeme yapılmaz." hükmü nedeniyle emekli aylığı almakta iken çalışmaya devam edenler bu ödemeyi alamıyordu.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı , Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların Ek Göstergeleri yükseltildi.

Emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunanların yararlandığı emniyet hizmetleri tazminatları yüzde 25 artırıldı. Emniyet hizmetleri sınıfına dahil personelden yükseköğrenimli olanların ek göstergeleri de yükseltildi. Uzman erbaşlar ile uzman jandarmaların 2 bin 200 olan ek göstergeleri 3 bine çıkarıldı. Uzman erbaşlara birinci dereceye yükselme imkanı getirilirken, TSK dışındaki kamu kurumlarına geçebilmeleri için gereken süre 7 yıla çıkarıldı.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12362 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile