All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 26 Aralık 2015 00:03

Belediye Başkanından Jandarma Asubayına ağır hakaretler

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Giresun - Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar ile belediyenin aracına ceza kesen Jandarma arasındaki tartışmalar ve Belediye Başkanının Jandarma Asubayına yaptığı hakaret ve iftiralar Asubay toplumunda büyük tepki çekti.
 
Sosyal medyada ve ana haber bültenlerinde geniş yer verilen videolarda; Belediye aracının aşırı tonajlı olduğunu ve ceza kesmesi gerektiğini belirten Jandarma Asubaya olay mahalline gelerek tepki gösteren belediye başkanı "Sen paralel devlete çalışıyorsun, aynen MİT TIR’larına yapılan muameleyi yapıyorsun” suçlamalarında bulundu. Jandarma Asubayının “Aracın yola su döktüğünü, araç hakkında ihbar olduğunu” söylemesi üzerine ise Belediye Başkanı Yakar, “Kanuna da, millete de, belediye başkanına da, belediyeye de saygınız yok. Hakkınızda rüşvet aldığınızı söylüyorlar, demek ki doğru" dedi.
 
Başkanın yanındaki bir kişinin ise Jandarma Asubayına "İdare et" diye çıkıştığı görüldü. Asubayın "Bu saatten sonra idare edemem" açıklamasına ise aynı kişi "Bu saate kadar idare etseydin" diye cevap verdi.
 
Görüntülerde uzun süre devam eden tartışmalardan sonra Vali'yi arayan Başkan Recep Yakar'ın jandarmaya direnerek aracı çektirmediği görülüyor.
 
PARALELCİ VE RÜŞVETÇİ İLAN ETTİ
 
Giresun'un Bulancak Belediyesi'ne ait kamyonu 'tonaj aşımı' gerekçesiyle durduran Jandarma Asubayı, belediye görevlileri tarafından "paralelci" ilan edildi.
 
Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, aşırı yük aldığı ve yola su dökerek trafikte ilerlediği için belediyenin kamyonuna ceza kesen Asubaya sert tepki gösterdi.
 
Jandarma Asubayının; “Belediye kamyonunun kantara çekilmesi gerektiğini” söylemesi üzerine sinirlenen belediye başkanı, araca binip aracı götürmeye kalkışınca Jandarma tarafından engellendi. Bunun üzerine başkan Yakar Jandarma görevlilerine, “Gideriz, bu bizim arabamız. Sen gasp edemezsin. Albay gelsin, o çözer bu işi... Sen rüşvet ye, milletin arabasını gasp et, ceza kes 8 milyar. Paralel devlete çalışıyorsun, aynen MİT TIR’larına yapılan muameleyi yapıyorsun” dedi.
 
"ASUBAY KİŞİLİĞİ" GÖREMEMİŞ!
 
Jandarma asubayına “kardeşim” diye hitap eden başkan, Asubayın “Bana kardeşim demeyin lütfen, astsubayım demeniz yeterli” uyarısı üzerine,“Astsubay demiyorum sana, o kişiliği göremiyorum sende” diye cevap verdi.
 
MİT TIR'LARI GİBİ YAPIYORSUNUZ
 
Belediye aracının durdurulmasını "MİT TIR'ları"nın durdurmasına benzeten Belediye Başkanı Recep Yakar,  “Kanuna da, millete de, belediye başkanına da, belediyeye de saygınız yok. Hakkınızda rüşvet aldığınızı söylüyorlar, demek ki doğru. Biz de bunu ispat edeceğiz. Kendinizi devlet sanıyorsunuz. Kesinlikle paralel yapıya sahipsiniz. Paralel FETÖ örgütünün adamısın demek ki. Yaptığın çünkü o. Onlar da MİT TIR’larını durduruyorlar, sen de onu yapıyorsun.” ifadelerini kullandı.

 

"BU VATANDAŞIN ARACI DEĞİL Kİ... 1 TON FAZLA OLSA NE OLUR YANİ"
 
Belediye Başkanı’nın yakınında yer alanlardan biri Jandarma Asubayına "Olayı bu kadar büyütmeye gerek yok. Bu devletin arabası, vatandaşın arabası değil. Amme hizmeti yapıyoruz" dedi.
 
Asubayın ; "Amme hizmeti yapsa da kurallara uymak zorunda" hatırlatmasına karşılık ise söz konusu kişi "1 ton fazla olsa ne olur yani? Ona uymaya gerek var mı (...) Başka ihbar yapılan yerlere niye gitmiyorsunuz, oraya gidin o zaman?" diye konuştu.
 
Asubay ise "Muhakkak gidilmiştir" yanıtını verdi.
 
"İDARE ET..."
 
İkili arasında bir süre sonra tartışma şöyle devam etti:

 

Jandarma Asubay: “Ben size de söylüyorum. 65. Maddeye göre ağırlık ve boyut kontrolü yapmak zorundayım”
 
-İdare et...
 
Jandarma Asubay: “Bakın bu saatten sonra idare edemeyiz.”
 
-Bu saate gelmeden idare etseydin.
 
Bu tartışmadan sonra belediye başkanının araya girerek "Onun niyeti 65. Madde falan değil. Onun niyeti Bulancak'ın saatini çalmak." dediği görülüyor.
 
Uzun süre devam eden tartışmalar boyunca Belediye Başkanı'nın Vali ile görüştüğü, Jandarma Asubayı'nın ise Cumhuriyet Savcısı ve komutanıyla uzun süre görüştüğü kayıtlara yansıyor.
 
Ancak aracın durumunun ne olduğu henüz bilinmiyor.
 
* * *
 
Biz Emekli Asubaylar olarak; görevini büyük bir sabırla, görev bilinciyle yapan, yasal gereklilikleri her şeye rağmen uygulamaktan kaçınmayan, gelişmelere karşı sağduyu ile yaklaşan meslektaşımızı takdirle karşılıyor ve tebrik ediyoruz.
 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkan Yardımcısı Sami Başkaya konu hakkında kişisel hesabından yaptığı bir paylaşımda;

“Trafik Kontrol Görevini yaparken, Bulancak Belediye Başkanı tarafından bir takım itham, hakaret ve iftiralara maruz kalan Assubayımızın savunmasını, TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı Sn. Mehmet Erkan AKKUŞ yapacaktır.

 

Dün haber aldığımız olayı bu gün ulusal basına taşımakla beraber, ayrıca konu AK PARTİ yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısına ve diğer ilgili mercilere de iletilmiştir.

TEMAD olarak, haksızlık ve hukuksuzluk her kim tarafından kime karşı yapılırsa yapılsın, haksızlığa uğrayanın yanında olmaya devam edeceğiz.

HERKES İÇİN ADALET prensibiyle çıktığımız yol da, adaletin her kesim için tecelli edeceği güne kadar mücadelemiz devam edecektir.”

açıklamasını yapmıştır.

 
İki kısımdan oluşan görüntüleri izlemek için linklere TIKLAYINIZ…

 

 bölüm 1 play

 kisim 2 play
 
Ayrıca, meslektaşımız Dr. Mustafa C. Sadakoğlu’nun söz konusu olaya ilişkin kaleme aldığı değerlendirme yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz.

 Okumak için TIKLAYINIZ…

cadi avi 2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 5406 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Aralık 2015 01:13

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile